Birinchi Renessans allomalari
Xolmuradov R. I., Rahmatov M. Z., Zaripov B. Z., Abdullayev B. I., Abdullayev I. I., Saparov Q. A.,Madaniyatshunoslik nazariyasi,
“О‘ZBEKISTON NOMODDIY MADANIY MEROSI”
Mazkur о‘quv qо‘llama A1 -011 -sonli “Nomoddiy madaniy merosning xalq milliy og‘zaki sо‘z san’ati ,urf-odat,marosim,bayramlari va xalq havaskorlik hunamandchiligi an’analarini ta’lim tizimiga tatbiq etish”Loyiha doirasida tayyorlangan bо‘lib,qо‘llanmadan “Folklor-etnografiya”(5151600-folklor va etnografiya)yо‘nalishi,shuningdek,О‘zbekiston San’at va madaniyat institutida tahsil olayotgan barcha yо‘nalish talabalari,institutda faoliyat kо‘rsatayotgan о‘qituvchiprofessorlar,magistrlar,soha bо‘yicha malaka oshirish tinglovchilari va nomoddiy madaniy madaniyat merosiga qiziquvchi tadqiqotchilar hamda filologlar foydalanishlari mumkin.
Маънавий оламни асраш қайғуси
Ш.Кобилов.,Мазкур ўқув қўлланма мамлакатимиздаги умумтаълим мактаблари академик лицей ва касб ҳунар коллежларида таҳсил олаётган ўқувчилар олий таълим муассасалари талабалари олим ва тадқиқотчилар, ўқитувчилар ,ижодкор зиёлилар, кенг жамоатчилик вакиллари ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар таълим тарбияга ўзини бахшида барча инсонлар учун мўлжалланган.
Xolmuradov R. I., Rahmatov M. Z., Zaripov B. Z., Abdullayev B. I., Abdullayev I. I., Saparov Q. A.,Ushbu o'quv qo'IIanma O'zbekiston zamini tarixda buyuk Uyg'onish davrlariga beshik bo'lgan, dunyo ilm-fani rivojiga ulkan hissa qo'shgan ulug' mutafakkirlarni yetishtirib bergani qalamga olingan. Ushbu "Birinchi Renessans allomalari" nomli o'quv qo'llanmasi uchta kitobdan iborat turkumning dastlabkisidir. U jonajon Vatani- mizning yangi tarixiga dastlabki chizgilar ekanligi bilan ham alohi- da ahamiyatga ega.