Вояга етмаганлар ғайри-ҳуқуқий ҳулқ-атвори шаклланишининг ижтимоий-психологик муаммолари
И.А.Рахманова,Huquq sohalari, -
Оила (Ўйланиб уйлан, уйланиб ўйлан)
Раззоқов Ш.,Ушбу китобни нашрдан чиқаришда яқиндан ёрдам берган Саъдулла Матёқубов, Клара Джумамуратова, Аллаберган Матёқубов, Машарип Атажанов, Арслон Қаландаров ва Илҳом Раҳимовларга ишчи гуруҳи номидан самимий миннатдорчилик билдирамиз
Tourism 1. Teacher’s Resource Book
Robin Walker, Keith Harding,All rights reserved. No pan of this publication may be reproduced. stored in a retrieval system. Or transmilted in any form or by any means. without the prior permission in writing of Oxford University Press
Рисолаи "Мунтахабул-масойил"
А. Азизхўжаев,Рисолада келтирилган моддалар мусулмон ҳуқуқининг асосий қоидаларини етарли даражада акс эттира олган. Бу маълумотлар Туркистонда оила, унинг шариат асосидаги ҳуқуқий, ижтимоий ва моддий ҳолатини ҳамда мулкий мажбурият олиш борасидаги муносабатларини илмий-амалий жиҳатдан атрофлича ўрганишга имкон беради. Нашрдан ҳозирги даврда оила масалалари ҳамда ижтимоий ва маиший-хўжалик ҳуқуқини тадқиқ этиш ҳамда ривожлантириш учун муҳим манба сифатида фойдаланиш мумкин.
Олди-сотди шартномаси
Ҳ. Раҳмонқулов,Фукқаролик кодекси ўқув юртларида ўқитиладиган фукқаролик ҳуқуқи фанининг махсус манбаидан иборат. Ўкув юртлари учун тавсия этилаётган мазкур к,улланма фук,аролик хуқукқининг асосий институтларидан бири бўлмиш олди-сотди шартномасига бағишланган.
Фарзанд тарбияси ва осудалик
Ё. Абдуллаев.,Фарзанд тарбияси... Шаклан жуда жун ва оддийгина сўз бирикмаси бўлса-да, моҳиятан бу юмуш ўта жиддий ва мураккаб вазифадир.Одамзод яратилиб, онгли ,ҳаёт кечира бошлабдики, бу масала ниҳоятда долзарб ва ўта нозик мавзу бўлиб келмоқда.Ушбу масалага бағишланган мавжуд адабиётларда ё дунёвий, ё ухровий илм нуқтаи назардан ёндошилган. Ушбу рисолада фарзанд тарбияси илк бор буюк неъмат ҳисобланган осудалик тинчлик, хотиржамлик билан боғланган ,ҳолда ,ҳамда дунёвий ва ухровий илмлаp уйғунлигида ёритилган. Зеро ҳар иккала илмнинг мақсади битта - таълим-тарбия.Ушбу китоб, тарбиянинг ана шу жиҳатлари ҳакида
Тадбиркорлик субъектларини текширишнинг ҳуқуқий асослари
Синдаров К., Жуманазаров И.,Жиззах вилоят хўжалик судираиси, юридик фанлари доктори К.О.Синдаров ва тадқиқотчи И.Жуманазаровлар томонидан тайёрланган мазкур рисола суд, прокуратура, ички ишлар органлари, давлат солиқ хизмати ва бошқа назорат идоралари ходимлари, тадбиркорлар, талабалар ва илмий тадқиқот олиб бораётган шахслар ҳамда кенг китобхонлар учун мўлжалланган.
Суд-фуқоролар ҳимоячиси
У.Мингбоев,Ўзбекистон Республикаси Олий судининг Раиси, Ўзбекистонда хизмат кўрсатган юрист Убайдулла Қурбонович Мингбоевнинг кейинги уч йил ичидаги мақола ва маърузаларидан жамланган ушбу тўпламда одил судлов самарадорлигини ошириш, суд ислоҳотларини жадаллаштириш муаммолари, суд этикаси ва маданияти каби қатор долзарб масалалар ёритилган.
Давлатчилик ва маънавият
Азизхўжаев А.А.,Маънавият Ўзбекистонда барпо этилаётган ҳуқуқий демократик давлатнинг асосий пойдеворларидан биридир. Шарқона давлатчиликнинг мингйиллик анъаналари, адолат, ростлик, ҳамжиҳатлик ҳақидаги ўлмас ғоялар бугун ҳам бизнинг хаётимиз мазмуни ва давлатамиз сиёсатининг асосий йўналишларини ташкил этмоқда.
Фарзанд тарбияси ва осудалик 7
Ушбу китобда фарзанд тарбияси илк бор буюк неъмат ҳисобланган осудалик тинчлик, хотиржамлик билан болгандан ҳолда ҳамда дунёвий ва ухровий илмлар уйғунлигида ёритилган.
Ўзбекистон республикасининг ҳуқуқбузарликлар профилактикаси тўғрисидаги Қонуни
Ушбу Конуннинг мақсади хукукбузарликлар профилактикаси сохасидаги муносабатларни тартибга солишдан иборат.Хукукбузарликлар профилактикаси тўғрисидаги конун хужжатлари ушбу Қонун ва бошка қонун хужжатларидан иборатдир. Агар Ўзбекистон Республикасининг халкаро шартномасида Ўзбекистон Республикасининг ҳуқуқбузарликлар профилактикаси тўғрисидаги қонун ҳужжатларида назарда тутилганидан бошкача коидалар белгиланган бўлса, халкаро шартнома қоидалари қўлланилади.
И.А.Рахманова,Мазкур рисола мамлакатимизнинг аҳолисининг кўпчилик қисмини ташкил қилувчи вояга етмаганлар ўртасида муаммолардан бири-ғайри-ҳуқуқий ҳулқ-атвор шакланиши масалаларига бағишланган.
Ўзбекистон Республикасининг жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисидаги қонуни
[],Ушбу қонуннинг мақсади давлат органлари ва давлат муассасаларига жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожатлари соҳасидаги муносабатларни тартибга солишдан иборат.