O‘simlikshunoslikning biologik asoslari,
Sog‘liqni saqlash. Meditsina fanlari,
ADABIYOT darsligi mavzulari bo'yisha testlar to'plami. 11-sinf
N.Kamilova,Mazkur testlar to'plami Boqijon To'xliyev, Bahodir Karimov va Komila Usmonovalarning adabiyot fani darsligi (2018-yil) ma'lumotlarini chuqur egallash uchun zarur bo'lgan testlardan iborat. Testlar to'plami umumta'lim maktab o'quvchilari, akademik litsey, kasb-hunar kollej talabalari, mustaqil tayyorlanuvchilar va asosan, abituriyentlar uchun mo'ljallangan.
ADABIYOT darsligi mavzulari bo'yisha testlar to'plami. 10-sinf
N.Kamilova,Mazkur testlar to'plami Boqijon To'xliyev, Bahodir Karimov va Komila Usmonovalarning adabiyot fani darsligi (2017-yil) ma'lumotlarini chuqur egallash uchun zarur bo'lgan testlardan iborat. Testlar to'plami umumta'lim maktab o'quvchilari, akademik litsey, kasb-hunar kollej alabalari, mustaqil tayyorlanuvchilar va asosan, abiturientlar uchun mo'ljallangan.
ADABIYOT darsligi mavzulari bo'yisha testlar to'plami. 9-sinf
N.Kamilova,Mazkur testlar to'plami Qozoqboy Yo'ldoshev, Valijon Qodirov, Jalolbek Yo'ldoshbekovlarning adabiyot fani 9-sinf (2019-yil) darsligi ma'lumotlarini chuqur egallash uchun zarur bo'lgan testlardan iborat bo'lib, o'qituvchilar, maktab o'quvchilari, akademik litsey talabalari, abituriyentlar hamda mustaqil tayyorlanuvchilar uchun mo'ljallangan.
ADABIYOT darsligi mavzulari bo'yisha testlar to'plami. 8-sinf
N. Kamilova,Mazkur testlar to'plami Sultonmurod Olim, Sunnat Ahmedov, Rahmon Qo'chqorovlarning adabiyot fani 8-sinf (2019-yil) darsligi ma'lumotlarini chuqur egallash uchun zarur bo'lgan testlardan iborat bo'lib, o'qituvchilar, maktab o'quvchilari, akademik litsey talabalari, abituriyentlar hamda mustaqil tayyorlanuvchilar uchun mo'ljallangan.
Давлатёр Раҳим, Шихназар Матрасул, Насратулло Жумахўжа,Шоҳ ва шоир Муҳаммад Раҳимхон Баҳодирхони соний ўзбек халқи маданияти ва тарихида улкан хизматлар қилган ёрқин сиймолардан биридир. Бундан бир неча йил бурун Д. Раҳим ва Ш. Матрасуллар томонидан яратилган «Феруз»- шоҳ ва шоир қисмати ҳақидаги китоб халқимиз томонидан хурсанчилик билан кутиб олинган эди.
Шоиру, шеъру шуур
Воҳидов Э.,Муҳтарам китобхон! Севимли шоирингиз, Ўзбекистон Республикаси Ҳалқ шоири Эркин Воҳидовнинг "Шоиру шеъру шуур" китобига унинг ижодий фаолияти давомида ёзган ва адабий жараённинг маълум босқичларида кўтарилган муаммолар акс этган мақолалар, адабий ўйлар, классик шеъриятимиз талқинлари, адабиётимизга кириб келган ёш авлод ҳақидаги мулоҳазалар, сафар хотиралари тўпланди.
Аваз ва унинг адабий муҳити
Н.Қобулов В.Мўминова И.Ҳаққулов,Ушбу монографияда XIX асрнинг охири ва XX аср бошларида ижод этган ўзбек демократ шоири Аваз Ўтар ўглининг хаёти ва ижоди, шоир меросининг инқилобгача бўлган ўзбек адабиётида тутган ўрни, шунингдек, адиб ижодиётининг ўзига хос жанр хусусиятлари конкрет материаллар асосида очиб берилган. Монография адабиётшунос олимларга, олий ўқув юртини ўқитувчи ва студентларига, аспирантлар, шунингдек, ўзбек адабиёти тарихи билан қизиқувчи кенг китобхонлар оммасига мўлжалланган.
Ўзбек тилининг назарий грамматикаси (синтаксис)
Маҳмудов Н., Нурмонов А,Бу дарслик ва қўлланмаларда ўзбек тилининг фонетикаси , морфемикаси, сўз ясалиши , лексикологияси морфалогияси ва синтаксиси юзасидан изчил маълумотлар берилди.
Ҳозирги замон ўзбек тилида қўшма гаплар
М.Асқарова,Бу китоб авторнинг ўн йилдан буён шу тема юзасидан олиб борган илмий-текшириш ишларининг хулосаларидан бир қисмини баён қиладиган оригинал асар бўлиб, унда ҳозирги замон ўзбек тили синтаксисидаги қўшма гаплар ҳар томонлама чуқур ёритилади ва қўшма гапларга оид материаллар кенг анализ қилиб берилади. Асарда қўшма гапга оид назарий масалалар лингвистик маълумотларга асосланган ҳолда баён қилинади. Эргаш гапларнинг бош гапга боғланиш йўллари, уларнинг классификацияси ва ҳар бир тур эргаш гапнинг ўзига хос хусу- сиятларига доир мулоҳазалар айтилади. Асар филолог-студентлар, олий ўқув юрти ўқитувчилари, аспирантлар ва ўрта мактабтил ўқитувчилари учун мўлжалланган.
Ўзбек тили грамматикаси ва пунктуацияси масалалари
Қулланмада ҳозирги ўзбек пунктуациясининг илмий-назарий жиҳатига,ҳар бир тиниш белгисининг қулланиш ўринлари ҳусусиятларига,тиниш белгиларининг қулланишидаги ҳар бир ҳолатни изоҳлашга купроқ грамматик қонуниятига шунингдек,тиниш белгиларининг ишлатилишидаги бой тажриба асосида вужудга келган традицион ҳолатлар умумнорма сифатида қоидалаштирилди.
Ўзбек шоиралари
Т.Жалилов,Тўхтасин Жалолов шу вақтга қадар ўзбек адабиётида ўзбек шоиралари, уларнинг асарлари, ҳаётлари урганилмаган деярлидир.Т.Жалилов тарих варақларини ахтара-ахтара ўзбек шоиралари ҳақида қимматли хыйла маълумотлар тўплади. Ўзининг катта синчикли текширишлари натижасида ўттиздан ортиқ ўзбек шоираларини топдинрлар тараққиёти асосида халқимизнинг бадиий тафаккури камолини кузатишга ҳаракат қилинади.
Далли. Хуш келди. Достонлар
Эргаш Жуманбулбул ўғли,Ушбу китобда ўзбек халқ оғзаки ижодиётидан ўлкан асарлардан бири келтирилган. Ўшбу асар ўзбек халқининг азалий урф одатлари ва анъаналарига асосланган.
Одилхон
Саидмурод Паноҳ ўғли,Халқ ижоди бамисоли уммон. У доимо оқиб, қайнаб туради. Бу қайнар булоқ ўзининг яратувчилари, ижодчилари, ижрочилари билан доимо тирик. Улар шоир, бахши, жиров, достончи, эртакчи, қўшиқчи ва ҳоказолар, деб юритиладилар. Халқ оммаси буларни ниҳоятда севади ва эъзозлайди. Бундай истеъдодли ва талантли куйчилар оғзаки яратилган, оғзаки ижод ва ижро этилган ҳамда этилаётган халқ ижоди дурдоналарини асрлар елидан сақлаб қолиб, ўзларига хос усуллар, йўллар билан бизгача жонли оғзаки анъанада олиб келганлар. Халқнинг кўз-қулоғи, унинг асрий орзуларини ташувчи шундай ижодчилардан бири Саидмурод Паноҳ ўғлидир.
Банк рисклари ва кредитлаш
Ш.З. Абдуллаева,Мазкур китоб тижорат банклари фаолиятини ташкил қилиш ва олиб бориш, банклар фаолиятида юзага келувчи рисклар, уларнинг турлари, таҳлили, ва уларни ҳисоблаш йўллари, тижорат банклари кредит сиёсати ва унинг мезонлари, тижорат банклари кредит сиёсати ва унинг мезонлари, тижорат банкларининг пассив ва актив операциялари
Ўзбекистон ахборот-коммуникация технологиялари соҳаси менежменти масалалари
Арипов А.Н.,Монографияда ахборот-коммуникация технологиялари-сохасида замонавий бошқарув тизимини шакллантиришнинг назарий асослари, ўтиш даври иқтисодиёти шароитида соха бошқарув тизимининг ривожланиш конуниятлари, тенденциялари ва республикага хос хусусиятлари таърифланган. Алоқа ва ахборотлаштириш сохасини ўрганиш асосида ушбу тармокни бошкариш тизимини ривожлантиришнинг турли вариантли-истиқболли йўналишлари белгиланган. Иқтисодий ислохотлар амалиёти талабларига асосланган холда, соха бошқарув тизимини такомиллаштиришнинг илмий асослари хамда бу борадаги амалий таклифлар ишлаб чикилган.
Биокатализ и биокатализаторы.
Х.Б.Шаумаров.С.Я.Исламов.,Книга посвяшена история возникновения и развития двухосновных проблемы энзимологииприроды биокаталитическихпроцессов и химяческой природы биокатализаторов.
Мен ажрашмайман
З. Аҳмедова,Ҳаёт, Жамият,Инсон,... Бу уч сўз замирида улкан маънолар яширин. Истеъдодли ижодкор Фармон Тошев ушбу китобга киритилган битикларида Ҳаёт, Жамият, Инсон ҳақида теран тафаккур қилади, мавжудликка ўз нигоҳи билан қарайди. Шу сабабли унинг асарлари жонли ва таъсирчан.
Тиллар оламига саёҳат
Абдузуҳур Абдуазизов,Машҳур ёзувчи Чингиз Айтматов таъкидлаганидек,"...Бир хиллик тараққиётга гаров бўлолмайди.Шунинг учун иложи борича ранг-баранг тилларни узоқроқ сақлаш керак... Токи тил мавжуд экан-халқнинг умри боқийдир. Ҳар бир тил муайян халқ учун азиз ҳисобланади.Ҳар биримиз бизни вояга етказган халқ олдида қарздормиз:тилимизнинг софлиги учун,бойиши учун жон куйдирсак,фарзандлик бурчимизни адо этган бўламиз.
Психиатр врач хотиралари
Геннадий Блинов,Психиатр-врач Геннадий Блинов ҳаётида содир бўлган вокеаларни ўикоя қилади.
Ҳозарасп тумани соғлиқни сақлаш тарихидан .
Р.Отажонов,Ушбу ктиоб-Ҳозарасп тумани фукароларнинг соғлигини сақлашда эришган шу бугунги ҳолатигача қанчалик ишлар қилинганлиги қандай қийинчиликларга бардош бериб халқ соғлигига посбонлик қилган шифокорларнинг фидойи меҳнатини ёритишдир.