S.ALEXEYEV,This is a book about th USSR -th Union of Soviet Socialist Republics
Шарқшунослик иститути,Бугунги куннинг ўткир ва долзарб муаммолари биздан замонавий тараққиётнинг асосий тамойилларини ҳар томонлама чукур таҳлил этиш билан бирга, инсониятнинг яқин-олис тарихидаги бой тажрибасини ҳам теран идрок этишни, шу асосда амалий хулосалар чикдришни тақозо этмокда, яъни тарих тажрибаси одамзод учун тобора муҳим аҳмият касб этмоқда
Каримов Ислом,Ўзбекистон Республикаси Президенти Ислом Каримов асарларининг 23-жилдидан давлатимиз раҳбарининг 2014-2015 йилларда мамлакатимиз парламенти палаталари, Вазирлар Маҳкамасининг мажлисларида, Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 22 йиллигига бағишланган тантанали маросимда, Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати - Ўзбекистон либерал-демократик партиясининг VII съездида, турли халкаро анжуманларда, маросимларда сўзлаган нутқ ва маърузалари, табриклари ҳамда Қоракалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри сайловчилари билан учрашувлардаги чиқишларининг қисқа баёни ўрин олган.
Ватан-юракдаги жавоҳир
Аминов Б., Расулов Т.,Ушбу қўлланма маънавий ва жисмоний баркамол авлодни вояга етказиш, улар онгида миллий ғурур ва Она-Ватанга фидойилик туйғусини шакллантириш, иймон-эътиқодлилик, ота-боболар меросива панд-насиҳатларига садоқатли бўлиш, миллий истиқлол мафкураси руҳида тарбиялаш мавзуларини қамраб олган.
Тарихи муллозода Самария (Бухоро мозорлари зикри)
Аҳмад ибн Маҳмуд Бухорий,Мазкур китобда Бухоро шаҳри ва унинг атрофидаги муқаддас қадамжолар ва мозорлар тавсифи берилган. Ундан биз аждодларимиз ва уларнинг бой мерослари ҳақида ўша давр муаллифлари берган маълумотлар орқали етарли хабардор бўламиз.
Milliy tiklanishdan-milliy yuksalish sari (4-jild)
Mirziyoyev Sh.,O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev asarlarining 4-jildi to‘rt bo‘limdan iborat bo‘lib, uning birinchi bo‘limiga mamlakatimiz siyosiyijtimoiy hayotidagi eng muhim voqealar munosabati bilan so‘zlangan nutq va ma’ruzalar kiritilgan.
Халқимизнинг розилиги бизнинг фаолиятимизга берилган энг олий баҳодир. 2-том
Ш. Мирзиёев,Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев асарларининг 2-жилди уч бўлимдан иборат бўлиб, унинг биринчи бўлимига мамлакатимиз сиёсий-ижтимоий ҳаётидаги энг муҳим воқеалар муносабати билан сўзланган нутқи ва маърузалар ҳамда давлатимиз раҳбарининг БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессиясидаги нутқи киритилган. Китобнинг иккинчи бўлимидан хорижий давлатлар ва нуфузли халқаро ташкилотлар раҳбарлари билан учрашувлардаги нутқи ва маърузалар, учинчи бўлимидан эса юртимизда кенг нишонланиб келаётган умумхалқ байрамлари, тарихий саналар, турли халқаро анжуманлар, тадбир ва маросимлар муносабати билан йулланган табриклар ўрин олган.
YANGI 0 ‘ZBEKISTON TARAQQIYOT STRATEGIYASI
SHAVKAT MIRZIYOYEV,Yangi 0 ‘zbekistonni barpo etish - bu shunchaki xohishistak, subyektiv hodisa emas, balki tub tarixiy asoslarga ega bo'lgan, mamlakatimizdagi mavjud siyosiy-huquqiy, ijtimoiy-iqtisodiy, ma’naviy-ma’rifiy vaziyatning o‘zi taqozo etayotgan, xalqimizning asriy orzu-intilishlariga mos, uning milliy manfaatlariga to‘la javob beradigan obyektiv zaruratdir. Biz bu yo‘lda islohotlarimizning asosiy harakatlantiruvchi kuchi bo‘lgan jamiyatimiz a’zolarining bilim va salohiyati, kuch va imkoniyatlarini, butun azm-u shijoatimizni ishga solishimiz lozim. Shundagina mamlakatimiz xalqimiz orzu qilgan, jahon maydonida kuchli salohiyat, munosib obro‘-e’tiborga ega bo‘lgan, har tomonlama obod va farovon davlatga aylanadi
Америка тарихининг асослари
Дебора.М, Браун, Стефен.Б, Мишель.Г,Америка тарихининг асослари -Америка Қушма Штатлари Ахборот Бўлимининг энг давомий нашрларидан бири. Биринчи нашри (1949-1950) Френсис Уитни муҳаррирлиги остида таёрланиб, аввалига Давлат Департаментининг Халқаро Ахборот Идораси, кейинчалик еса АҚШ Ахборот бўлими томонидан чоп етилган еди.
Оловли йиллар ёди
Искандар Раҳмон,Искандар Раҳмоннинг мазкур "Оловли йиллар ёди" тўпламида Ватанимиз озодлиги,шон-шуҳрати,истиқлоли ва истиқболи йўлида.жангларда,фронт ортида мардлик,жасорат намуналарини кўрсатган
Тўрт улус тарихи
Мирзо Улугбек,Мухтарам ўқувчи, маълумингизким , халқимизда хар ким отасининг исм -шарифини билиши керак, деган ақида бор. Зеро, инсон боласи ўз падари бузрукворига қараб қад ростлайди .Бобокалонларимиздан бири Мирзо Улуғбекнинг номини , мунажжим бўлганини , нари борса ўз ўғли томонидан ўлдирилганини биламиз холос . Кўлингиздаги китоб эса Мирзо Улуғбек истеъдодининг яна бир қирраси — тарихчилик сохасидаги фаолиятининг махсулидир . Уни мутолаа қилганлар нафақат етти аждодини , балки бутун шажарасини билиб олади, десак заррача муболаға бўлмайди .
Ўзбекистон Республикасининг Банкротлик тўғрисидаги қонунига шарҳлар
Азимов М.К,Олий хўжалик судининг 2006 йил 27 январдаги 142-сонли «Банк- ротлик тугрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунини хўжалик судлари томонидан қўллашнинг айрим масалалари ҳақида»ги Пле- нум қарори.