MADANIYATSHUNOSLIK ASOSLARI
M. Abdullayev, E. Umarov, A. Ochildiyev, A. Yo'l- doshev, A. Abdullayev,Madaniyat. Fan. Maorif, -
M. Abdullayev, E. Umarov, A. Ochildiyev, A. Yo'l- doshev, A. Abdullayev,Zamon talablariga har tomonlama javob beradigan yuqori malakali, barkamol avlodni tarbiyalab voyaga yetkazish mustaqillik yo'lidan borayotgan jamiyatimizning eng oliy maqsadidir. Zero, barkamollik- ning yuksak mezoni insonning chinakam ma'naviyat va ma'rifat sohibi boʻla olishi bilan belgilanadi. Respublikamiz taraqqiyotining hozirgi bosqichi jamiyat hayotining barcha sohalarida tub sifat o'zgarishlarini amalga oshirishni taqozo etadi. Bu vazifani hal etish ko'p jihatdan fuqarolarning madaniy-ma'rifiy faolligini tinmay oshirib borish va kamol toptirish bilan uzviy bog'liqdir. Kishilarning yaratuvchanlik qobiliyatini, axloqiy fazilatlarini, ijodiy ko'tarinkiligini, iste'dodlarini to'la namoyon eta olish fazilati madaniy faoliyat asosida ro'yobga chiqadi.
Маданиятшунослик
Э. ГУЛМЕТОВ, Т. ҚОБИЛЖОНОВА, Ш. ЭРНАЗАРОВ, А. МАВРУЛОВ,Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги тизимида ўқитилаётган ижтимоий-гуманитар фанлар таркибида Маданиятшунослик (Маданият тарихи) энг ёш фан. Бу фан барча ўқув юртларида Мустақиллик йилларидан эътиборан ўқитила бошланди. Бу жамият ҳаётини маънавий соғломлаштириш йўлидаги дастлабки қадамлардан бири бўлди. Аслида элимизда маданий- маънавий ислоҳатлар биринчи президентимиз И. А. Каримов ташаббуси билан 1989 йилнинг 21 октябрида ўзбек тилига давлат мақоми берилишидан бошланди. Мустақилликнинг тўртинчи тонгида шеърият соҳибқирони Мир Алишер Навоий бобомизга ёдгорликнинг очилиши, 1991 йилнинг 5 сентябр куни Тошкентнинг бош майдонини «Мустақиллик майдони» деб номланиши қалбларга шукур баҳшида этди.
ДИССЕРТАЦИЯ ВА ДИССЕРТАЦИЯ АВТОРЕФЕРАТИНИ РАСМИЙЛАШТИРИШ КОИДАЛАРИ
Юсупов А.,Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Олий аттестация комиссияси: Диссертация ва диссертация авторефератини расмийлаштириш қоидалари, Диссертациялар илмий натижаларининг амалиётга жорий к;илинишини бах,олаш буйича услубий кўрсатмалар.
Буюк юрт алломалари
Уватов У,Мазкур китобдан улкамиздан етишиб чиққан, ислом дини, унинг маърифати, маънавияти, қадриятлари такомилида чинакам ҳал- қилувчи роль ўйнаган улуғ алломаларимизнинг ҳаёти ва фаолияти тўғрисидаги қизиқарли тадқиқотлар ўрин олган. Ишончли ёзма манбаларга таяниб ёзилган, тарихий фактларга бой. бир-бирини тўлдирувчи, содда тили ва равон услуби билан ажралиб турувчи мақолаларни ўзида мужассам этган бу тўплам китобхонни бефарқ қолдирмайди.
Yoshlarda ziyolilik madaniyatini shakllantirish masalalari
Radjapov O.B,Mazkur monografiyada, ziyolilik madaniyati tushunchasining ilmiy-nazariy hamda falsafiy-metodologik jihatlari, ziyolilik madaniyatining ijtimoiy-tarixiy genezisi hamda ulami turkumlashtirish tamoyillari, rivojlangan davlatlaming ziyolilik madaniyatini yuksaltirish borasidagi tajribasi ochib beriladi. Shu bilan birga monografiyada, ziyolilik madaniyatini shakllantirish va rivojlantirishning intellektual va ma’naviy-axloqiy jihatlari, bugungi kunda zamonaviy ta’lim modemizatsiyasining ziyolilik madaniyatini yuksaltirishdagi o‘mi va roli, ilm-fan va texnologik taraqqiyotning ziyolilar faoliyatida namoyon bo‘lishining dialektik tabiati falsafiy jihatdan tahlil etiladi. Kitobda, ziyolilik - milliy madaniyat, ilm- fanni rivojlantirish va ilmiy izlanishlaming ustuvor yo‘nalishlarini belgilashdagi muhim omil sifatlari, zamonaviy jamiyat ijtimoiy-iqtisodiy va ma’naviy-madaniy taraqqiyotida ziyolilik mas’uliyatining o‘mi va ahamiyati hamda O'zbekistonda ziyolilikning ilm-fan va ishlab chiqarish integratsiyasini kengaytirishdagi istiqbolli muammo va vazifalari bugungi kun talablari bilan ilmiy ko‘rsatmalari asosida tahlil etib berilgan. Mazkur monografiya barcha ziyolilik madaniyati bilan qiziquvchi o‘quvchi va talabalar, tadqiqotchilarga mo‘ljallangan.
ОЗАРБАИЖОН - ОЛОВЛАР ЮРТИ
Самир Аббосов,Бу китобдаги мақолалар Ўзбекистондаги Озарбайжан элчихонаси хузуридаги Ҳайдар Алиев номидаги Маданият Марказининг лойиҳаси асосида 2014-2015 йилларда ўзбек матбуотида чоп этилган. Мақолаларда Озарбайжон тарихи, иқтисоди, маданияти ва анъаналари ўз аксини топган. Китобдаги мақолалар асосан номинациялар бўйича гуруҳлаштирилган. Тўпланган материаллар ўқувчиларда катта қизиқиш уйғотгони туфайли китоб жамланган халда тарқатиш учун нашр этилмоқда.
Ватан - азиз, жасорат - мангу
Абилов М.,Ушбу рисоладан Ватанимиз сарҳадларига ёвуз ниятда суқилиб кирмоқчи бўлган халққаро террорчи газандаларга қарши мардларча курашган, сўнгги томчи қони қолгунича Ватани, халқи ва ҳарбий қасамёдига содиқ қолиб, Ватанимиз мустақиллигининг ҳимояси йўлида жон фидо этган ҳарбий хизматчилар ҳақида ёзилган.
Matematika va informatika o'qitish metodikasi
J.O'.Muxammadiyev, Z.R.Raxmonov,Matematika va informatika o'qitish metodikasi kursi bo'yicha zamonaviy pedagogik texnologiyalar tizimiga asoslangan holda nazariy materiallar, amaliy mashg'ulotlar topshiriqlari, bilimlarni nazorat qilish uchun savollar majmuasi kabilar keltirilgan.
Жаҳон миқёсидаги таълим
Андреас Ўляйхер,Китобда дунё таълим тизимлари бўйича келтирилган таҳлилий маълумотлар ва шарҳлар таълим сиёсатини олиб бориш барча мумкин бўлган хавф-хатар ва иккинчи даражали таъсирларни ҳисобга олиш, уларнинг тизимга таъсирини айнан қандай назорат қилиш ва баҳолаш мумкинлигини, илмий асосланган қарорлар қабул қилиш нақадар муҳимлигини ишончли тарз кўрсатиб беради.