Ўзбекистон иқтисодий сиёсатининг устувор йўналишлари
Қўлланмада Ўзбекистон иқтисодий сиёсатининг устувор йўналишлари ўн иккинчи чақириқ Ўзбекистон Республикаси Олий Кенгашининг ХIII сессиядаги 1993 йил 2 ва 3 сентябрьда нутқлари баён қилинган. Мустақилликнинг икки йили-қўҳна тарихимизни, тарихда бизга ажратилган ўрнимизни чуқур англаш йиллари бўлди.
Азиз китобхон!Таниқли арабшунос олим ва таржимон Убайдулла Уватовнинг номи сизга яхши таниш.Унинг янги китоби "Донолардан сабоқлари"Шарқнинг буюк алломалари -муҳандислар,мурриҳлар ҳақида ҳикоя қилади.Сиз Имом Ал-Бухорий ,Абу Исо Ат-Термизий ,Абу Наср Ал-Утбий ,Муслим ибн Ал-Ҳажжож каби улуғ зотлар ҳаёти ва ижодидан янги маълумотларга эга бўласиз.
Economic growth, political and civil liberties
Publication of this Occasional Paper was made possible by support from the United states agency for international development and the star Foundation Economic growth is considered as a core debate of economic philosophy. Higher economic growth rate means more nationwide production, conceivably refined way of life and an improved capability to achieve financial and societal goals
Temur tuzuklari
«Tuzuki Temuriy» («Temur tuzuklari»), «Malfuzoti Temuriy» («Temurning aytganlari») va «Voqeoti Temuriy» («Temurning boshidan kechganlari») nomlari bilan atalmish asar e’tiborga molik tarixiy manbalar jumlasidan. «E’tiborga molik» deganimizning boisi shuki, uning nusxalari (qo‘lyozmalari ham, toshbosmalari ham) ko‘p. tarqalgan.
Чудес не бывает
Книга «Чудес не бывает», в которой запечатлены моя жизнь, мои мысли и переживания впервые увидела свет в 1995 г. в Республике Корея. И вот теперь она издана на русском языке. Этот факт наводит меня на глубокие размышления и вызывает особые чувства. Ведь в этой книге подробно описан мой опыт работы в России и в странах Центральной Азии, которые я всегда считал и считаю дружественными странами.
Афрасиаб - городище былого Самарканда
Рядом с современным городом Самаркандом, на север от него, раскинулось обширнее городище-место расположения прежнего города Самарканда. Представляющее пустырь, занятый в южной части с давних пор кладбищем. Городище это долгое время, повидимому, не имело особого названия: его именовали просто «Верхнее укрепление (хисариболе)». Но по крайней мере две сотни лет тому назад оно уже носило теперешнее свое наименование-«Афрасиаб», по имени одного из героев персидского эпоса, царя страны Турана.
Зангиата в прошлом и настоящем
В брошюре освещается наименее изученный на сегодняшний день вопрос-архитектурно-градостроительное наследие поселения Зангиата с периода древности до наших дней. Особое внимание уделяется историческим памятникам и местам их топографии. В данной публикации дается новая периодизация возведения ряда сооружений мемориального комплекса Зангиата, которая значительно отличается от сведений научных трудов прошлых лет. Издание содержит многочисленные иллюстрации, позволяющие читателю любого уровня подготовки понять все градостроительные процессы, происходившие на территории юго-западного пригорода Ташкента с древности до сегодняшних дней.
Биздан озод ва обод Ватан қолсин 2
Истиқлолимизнинг машаққатли, фидокорона меҳнат билан ўтган икки йили орқада қолди. Бу йиллар бой мкониятларга эга бўлган, республика ва унинг аҳолисини танг ҳолатдан, моддий ва маънавий инқироздан чиқариш, миллий давлати-миз пойдеворини қуриш, иқтисодиётимизни сифат жиҳатдан янги босқичга кўтариш йиллари бўлди. Ўзбекистонни жа-ҳонга намоён қилиш, ахборот ва иқтисодий жиҳатдан четлаштириш ҳолларига барҳам бериш, жаҳон ҳамжамиятининг бошқа мамлакатлари қаторида тенг бўлиб олиш сари интилиш йиллари бўлди. Мустақилликнинг икки йили - кўҳна тарихимизни, тарихда бизга ажратилган ўрнимизни чуқур англаш йиллари бўлди. Бу йиллар шу ҳолатларнинг сабаб-ларини мафкуравий ақидалардан холи равишда, ақл-идрок билан таҳлил қилиш йиллари бўлди.
Буюк келажагимизни мард ва олижаноб халқимиз билан қурамиз
Мазкур китобдан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2016 йил 1 ноябрдан 24 ноябрга қадар Қорақалпоғистон Республикаси вилоятлар ва Тошкент шаҳри сайловчилари вакиллари билан ўтказган сайловолди учрашувларида сўзлаган нутқлари ўрин олган