Муҳтарам ўқувчи, маълумингизким, халқимизда ҳар ким етти отасининг исм-шарифини билиши керак, деган ақида бор. Зеро, инсон боласи ўз падари бузрукворига қараб қад ростлайди. Бобокалонларимиздан бири Мирзо Улуғбекнинг номини, мунажжим бўлганини, нари борса ўз ўғли томонидан ўлдирилганини биламиз, холос. Қўлингиздаги китоб эса Мирзо Улуғбек истеъдодининг яна бир қирраси — тарихчилик соҳасидаги фаолиятининг маҳсулидир. Уни мутолаа қилганлар нафақат етти аждодини, балки бутун шажарасини билиб олади, десак заррача муболаға бўлмайди.
Амир Темур даври маънавияти
Таниқли файласуф олим, профессор Наим Ғойибовнинг ушбу рисоласи давлат арбоби ва буюк саркарда Амир Темур даври маънавияти татқиқига бағишланган. Шунингдек муаллифнинг Покистонда хизмат сафарида бўлганида ўрганган материалларнинг мавзуига доир қисми ҳам рисоладан ўрин олган.
Нияти улуғ халқнинг иши ҳам улуғ, ҳаёти ёруғ ва келажаги фаровон бўлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев асарларининг 3-жилди уч бўлимдан иборат бўлиб, унинг биринчи бўлмига мамлакатимиз сиёсий-ижтимоий ҳаётидаги энг муҳим воқеалар муносабати билан сўзлаган нутқ ва маърузалар киритилган. Китобнинг иккинчи бўлмидан хорижий давлатлар ва нуфузли халқаро ташкилотлар раҳбарлари билан учрашувлардаги нутқ ва маърузалар, учинчи бўлмидан эса кенг нишонланиб келаётган умумхалқ байрамлари, тарихий саналар, турли халқаро анжуманлар, тадбир ва маросимлар муносабати билан йўлланган табриклар ўрин олган.
Миллий тараққиёт йўлимизни қатъият билан давом эттириб, янги босқичга кўтарамиз. 1-жилд
Ўзбекистон Республикаси Президента Шавкат Мирзиёев асарларининг 1-жилдидан давлатимиз раҳбарининг 2016 — 2017 йилларда Олий Мажлис Конунчилик палатаси ва Сенатининг қўшма мажлиси, Вазирлар Махкамасининг йиғилишларида, Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 24 йиллигига бағишланган тантанали маросимда, турли соҳа вакиллари билан учрашувларда, Ислом ҳамкорлик ташкилоти Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг 43-сессиясида, халқаро анжуманлар, тадбир ва маросимларда сўзлаган нутқ ва маърузалари хамда табриклари ўрин олган.
Танқидий таҳлил, қатъий тартиб-интизом ва шахсий жавобгарлик - ҳар бир раҳбар фаолиятининг кундалик қоидаси бўлиши керак
Китоб кенг китобхонлар оммаси учун мўлжалланган.
Қонун устуворлиги ва инсон манфаатларини таъминлаш - юрт тараққиёти ва халқ фаровонлигининг гарови
Мазкур китобдан Ўзбекистон Республикаси Президентининг Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинганининг 24 йиллигига бағишланган тантанали маросимдаги маъруза 2016 йил 7 декабрь куни сўзлаган нутқи баён қилинган.
Эркин ва фаровон, демократик Ўзбекистон давлатини биргаликда барпо этамиз
Ушбу китоб Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан ёзилган бўлиб, китоб сиёсатшунос олимлар, ўқувчи-талабалар, профессор-ўқитувчилар ва кенг китобхон оммаси учун мўлжалланган.
Инсонпарварлик, эзгулик ва бунёдкорлик-миллий ғоямизнинг пойдеворидир
Мазкур китоб сиёсатшунос олимлар, ўқувчи-талабалар ҳамда кенг китобхон оммаси учун мўлжалланган.
Буюк келажагимизни мард ва олийжаноб халқимиз билан бирга қурамиз
Мазкур китобдан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2016 йил 1 ноябрдан 24 ноябрга қадар Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри сайловчилари вакиллари билан ўтказган сайловолди учрашувларида сўзлаган нутқлари ўрин олган.
Янги Ўзбекистонда эркин ва фаровон яшайлик!
Маскур китобда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлисга Мурожаатномаси ҳамда Ўзбекистон ёшлари форумида сўзлаган нутқидан иқтибослар ўрин олган.
Бирлашган миллатлар ташкилоти Бош Ассамблеяси 75-сессиясида сўзлаган нутқини ўрганиш ва кенг жамоатчилик ўртасида тарғиб қилиш бўйича ўқув қўлланма
Қўлланма мамлакатимиз тимида фаолият кўрсатаётган профессор-ўқитувчилар, илмий тадқиқотчилар, талабалар ва ўқувчи-ёшлар ҳамда кенг китобхонлар учун мўлжалланган.
Ҳаракатлар стратегияси асосида жадал тараққиёт ва янгиланиш сари
Мазкур рнсолада Узбекистон Республикаси Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида ишлаб чиқилган ва изчил амалга оширилаётган ноёб хужжат- 2017-2021 йилларда Узбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йуналиш бўйича ҳаракатлар стратегиясининг мамлакатимиз тараққиётини барча соҳа ва тармоқларда янги боскичга кўтариш борасидаги урни ва аҳамияти атрофлича ёритиб берилган, биз учуй энг олий қадрият бўлган инсон ҳуқуқ ва манфаатлари тўлиқ таъминланган эркин ва фаровон жамият барпо этиш юзасидан амалга оширилаётган кенг кўламли ишлар таҳлил этилган.
Mustaqil O'zbekiston tarixi. Qayta nashr
K itobda 0‘zbekistonning davlat mustaqilligiga erish ishi, yangi jamiyatga o‘tish davrida siyosiy islohotlarning amalga oshirilishi, O'zbekistonda huquqiy demokratik davlat qurilishi, fuqarolik jamiyatining shakllantirilishi, iqtisodiy islohotlarni chuqurlashtirishga doir tadbirlar, mamlakatda ijtimoiy-siyosiy barqarorlikni la'minlash omillari, ma'naviy- ruhiy poklanish va milliy qadriyatlarning tiklanishi hamda 0'zbekistonning jahon hamjamiyatidan munosib o'rin olishi kabi masalalar mumkin qadar o‘z ifodasini topgan.
Эркин ва фаровон демократик Ўзбекистон давлатини биргаликда барпо этамиз
Биз аждодларимизнинг ёрқин хотирасини асраб-авайлаб, қалбимизда, юрагимизда абадий сақлаймиз. Букилмас ирода, фидойилик ва жасорат намунасини амалда намоён этиб, ўз ҳаётини азиз Ватанимизнинг ҳар томонлама равнақ топишига бағишлаган устоз ва мураббийларимиз, замондошларимиз билан биз чексиз фахрланамиз.
Аввало, сиз, азизларга, сизларнинг тимсолингизда бутун халқимизга мурожаат килиб, менга юксак ишонч билдириб, Ўзбекистон Республикаси Президента лавозимига сайлаган барча ватандошларимга чин қалбимдан яна бир бор миннатдорлик изҳор этишга ижозат бергайсиз.