Республикамизда рўй бераётган туб иқтисодий ислоҳотлар жамиятимиз аъзоларининг ҳаётий қизиқишларига бевосита алоқадор бўлиб, ҳар биримизда янги иқтисодий жараёнларни тушунишга интилиш уйғотади. Ҳозирда иқтисод нафақат мутахассисларнинг, балки ноиқтисодий соҳада ишловчиларнинг ҳам ўрганиш объектига айланиб бормоқда. Зотан, бугунги куннинг талаби ҳам шуни тақозо қилади.
МАМЛАКАТИМИЗНИ Ш МОДЕРНИЗАЦИЯ КДЛИШ ЙУЛИНИ ИЗЧИЛ ДАВОМ ЭТГИРИШ- ТАРАКДИЁТИМИЗНИНГ МУХЦМ ОМИЛИДИР
Минг бир фойдали маслаҳат
Амир Темур бир шаҳарни ололмасдан ўзи бир эски чўпон кийимида ўша шаҳарга яширинча кирибди. Кеч киргач, бир кампирдан бошгиана сўрабди. Кампир унга уйидан жой бериб, олдига бир коса қайноқ атала қўйибди. Амир Темур иссиқ аталани шошиб ичиб тили куйибди. Шунда кампир: "Шошилмаслиқ керак, мана, Амир Темур шошилгани учун бир шаҳарни ололмай турибди" дебди. Шунда Амир Темур шаҳардан чиқиб, шошилмай қамал қилибди ва уни қўлга киритибди. Соҳибқирон ўша кампирни устозим, деб айтган экан. Бундан шу нарса маълум бўладики, ҳеч қачон шошиш керак эмас.
Ҳомийлар ва шифокорлар йили мазмуни ва моҳияти
Қулингиздаги рисолада «ҳомиилар ва шифокорлар йилининг мазмун — моҳияти, узига хос хусусиятлари,хомийлик маданияти, шифокорлик касби, шифокор маънавияти ва айяан ушбу йилнинг нима учун шундай деб аталиши очиб берилади.
МИЛЛИЙ ДАВЛАТЧИЛИК ҲАҚИДА
Қўлингиздаги рисолада муаллифлар ўзбек миллий давлатчили ги тарихи, унинг ўзига хос равишда шаклланиш ва тараққий топиш жараёнини синчковлик билан таҳлил этадилар. Миллий давлатчи лик тараққиёти ўтроқ халқ ҳаёти ва маданияти ривожи билан чам барчас боғлиқлигини, ўтроқ ҳолда яшаш тараққиётга хизмат қи лиши ҳамда бошқарувни такомиллаштиришга сабаб бўлиши, бошқарув эса давлатчиликни юзага келтиришини асослаб беришга ҳаракат қиладилар. Узбек миллий давлатчилиги мустақиллик туфайли юксалиш жараёнини бошидан кечираётгани тўғрисида долзарб мавзудаги ушбу рисола ўқувчиларда қизиқиш уйғотади, деб ишонамиз.
МИЛЛИЙ МАЪНАВИЯТИМИЗНИНГ ТАКОМИЛ БОСҚИЧЛАРИ
«Миллий маънавият» тушунчаси Ўзбекистон Республикаси мустақиллиги туфайли кенг қўллана бошланди. Аммо ҳануз бу борада дастурий қўлланма ва қарашлар тизими мавжуд эмас. Бундай тизимни яратиш учун, албатта, салоҳиятли мутахассислар гуруҳи ўзаро кенгашиб, изланишлар олиб бормоғи, мавжуд мулоҳаза ва қарашларни муайян тизимга келтириши керак бўлади. Ушбу рисолада муаллиф юқоридаги катта ниятга бир дебоча сифатида миллий маънавиятимизнинг тарихий-тадрижий тараққиёт Йулига умумий тарзда назар ташлашга интилиб, унинг такомил босқичлари ҳақида ўз фикр-мулоҳазаларини баён этган.
Milliy tiklanishdan Milliy yuksalish sari
Kitob rahbarlar, targ lbotchilar, olim va mutaxassislar, shu-'dek, keng kitobxonlar ommasiga moijallangan bo'lib, ularning liy faoliyatlarida muhim qo'llanma vazifasini bajaradi degan umiddamiz.
Путь к сцене.
Один из старейших режиссеров и педагогов Узбекистана И.В.Радун рассказывает в этой книге о своих интересных театральных встречах.
МИЛЛИЙ МАЪНАВИЯТИМИЗ НАЗАРИЯСИГА ЧИЗГИЛАР
Ушбу китоб «Миллий маънавиятимизнинг такомил босқичлари» деб аталган биринчи рисоланинг узвий давоми бўлиб, «Миллий маънавиятимиз назариясига чизгилар» деб номланди. Биринчи китобда миллий маънавиятимиз тарихий такомил нуқтаи назаридан кўздан кечирилган, назарий масалалар фақат талқин даражасида тилга олиб ўтилган эди. Хотима ўрнида баён этилган қисқа хулосаларда эндиликда миллий маънавиятимизни таркибий йўналишда ўрганиш зарурати қайд этилиб, инсоннинг табиатга маънавий муносабати, миллий ўзликни англаш, ислом минтақа маданияти доирасида миллий маънавиятимизнинг такомил босқичлари, Борлиқ ҳақиқатини англашнинг турли йўналишлари ҳақида шаклланиб етилиб келаётган дастлабки мулоҳазалар билдирилган эди.
Режиссерские экземпляры К.С.Станиславского.
В тексте пьес купюры, сделанные театром, обозначаются квадратными скобками; новый текст, вписанный режиссером, дается курсивом в разрядку.