Технология фани ўқитувчиларининг бадиий лойиҳалаш қобилиятларини шакллантириш
Худайберганов А.Н, Тожиев Ж.К.,Siyosatshunoslik fani, uning mavzusi. Siyosatning nazariyasi, -
Коррупцияга қарши кураш: иқтисодий, маънавий - маърифий чоралари ва йўллари
Қобилов Ш. Р.,Мазкур монография жамиятда демократик институтлар ва миллий қадриятлар, адолат ва ҳуқуқ-тартиботнинг амал қилишига, миллий иқтисодиётнинг барқарор ривожлалишига путур етказиб, миллатнинг барқарорлиги ва фуқароларнинг хавфсизлигига таҳдид солаётган коррупция муаммосига бағишланади. Ушбу салбий ҳодиса, катта ёки кичик, бадавлат ёки камбағал бўлишидан қатьи назар, барча мамлакатларда учрайди, айниқса, ривожланаётган давлатлар ривожига ҳалокатли таъсир кўрсатади. Шу боис бу монографияда коррупциянинг моҳияти, келиб чиқиш сабаблари ва коррупсияга қарши курашишнинг иқтисодий ва маънавий-маърифий йўллари ёритилган.
Sh.Q.Yaxshibayev,Monografiyada O'zbekistonda milliy taraqqiyotning yangi bosqichida siyosiy madaniyatni oshirishning zamonaviy mehanizmlari o'rganilgan. Monografiyada foydalanilgan barcha ma`lumotlar tegishli rasmiy manbalardan olingan.
O.Z.Madaminov,Mazkur yo'nalishdagi xorijiy va milliy tajribani qiyosiy tadqiq etish asosida davlat imiji va uni shakllantirishning asosiy yo'nalishlari, tarixiy-madaniy xususiyatlari va istiqbollari ilmiy izohlangan.
D.R.Atamuratova,Monografiyada jamiyat va davlat hayotida yoshlar ijtimoiy-siyosiy ishtiroki omilining shakllanishi, rivoji va yanada sayqallanib borishi yuzasidan konseptual ilmiy hulosa va takliflar ishlab chiqilgan.
Нуриддинов Э.З., Адыгезалов А.Н.,Данная монография посвяшена узбекско-азербайджанскому духовно-культурному взаимосотрудничеству где на основеоснове официальных правительственных документов архивных материалов и конкрентных фактов прослеживается взаимодействие между двумя братскими народами-с древнейшего периода до настоящего времени.