Ўзбекистонда қимматли қоғозлар бозорини ташкил этишда банкларнинг роли.
Ф.Муллажонов, И.Саломов,Iqtisodiyot, -
Товарлар ва хизматлар бозори самарадорлигиниошириш масалалари.
Худайберганов Д. И.Бердиқулова.,Iqtisodiyot, -
Ma`mun akademiyasi olimlarining iqtisodiy-ijtimoiy qarashlari.
Risolada o`rta asirlarda Iroqning Bo`dod va Xorazmning Gurganch shaharlarida faoliyat yuritgan Ma`mun akademiyalari olimlari Al-Beruniy Al-Xorazmiy va ibn Sinolarning iqtisodiy-ijtimoiy qarashlari haqida fikr yuritiladi.
L 99,Risolada o`rta asirlarda Iroqning Bo`dod va Xorazmning Gurganch shaharlarida faoliyat yuritgan Ma`mun akademiyalari olimlari Al-Beruniy Al-Xorazmiy va ibn Sinolarning iqtisodiy-ijtimoiy qarashlari haqida fikr yuritiladi.
Савдода тафтиш ва назорат.
И.Қ.Қаюмов,Ҳозирги қайта қурилиш ва хўжалик юритишни такомиллаштириш шароитида тафтиш ва назоратнинг таъсирчанлигини ошириш унда ошкораликни вужудга келтириш талаб қилинмоқда.
Агросаноат комплекси янгиланиш йўлида.
Т.Ҳошимов,Мазкур китобда ҳозирги босқичда агросаноат комплексини интенсивлашнинг социал-иқтисодий муаммолари конкрет мисоллар асосида таҳлил этилади.Шунингдек унда қишлоқни ҳар томонлама ривожланиш қишлоқ аҳолисининг маънавий-маданий турмуш тарзини яхшилаш масалаларига алоҳида тўхталади.
Хориж сармоялари бугалтерия ҳисоби.
А.К.Ибраҳимов. А.А.Каримов,Ушбу ўқув қўлланмада хориж сармоялари мавжуд корхоналарда бухгалтерия ҳисобини ташкил қилиш ва иш юритиш тартиби тўғрисида сўз юритилади.Шундай корхоналардан бири бу қўшма корхоналардир.
Ўзбекистонннинг мева-сабзавот комплекси.
М.Отабоев. А.Эшонқулов,Халқ хўжалигини барқарорлаштириш ва бозор муносабатларига ўтиш мамлакат ижтимоий-иқтисодий тараққиётининг ҳозирги даврдаги энг муҳим ва долзарб вазифаларидандир.Буларни амалга ошириш жамият тузилишини такомиллаштириш ва халқ хўжалигининг барча соҳаларини тубдан қайта қуришни тақозо қилмоқда.
Аграсаноат комплекси янгиланиш йўлида.
Т.Хошимов. А.Тўраев. А.Умурзоков,Мазкур китобда ҳозирги босқичда агросаноат комплексини интенсивлашнинг социал-иқтисодий муаммолари конкрент мисоллар асосида таҳлил этилади.Шуннингдек унда қишлоқни ҳар томонлама ривожлантириш қишлоқ аҳолисининг турмуш тарзини яхшилаш масалаларига алоҳида тўхталади.
Халқлар ҳамкорлиги ва иқтисодий алоқалар.
Э.бекметов,Китобда умумиттифоқ меҳнат тақсимотида Ўзбекистонннинг ўрни таҳлил қилинади.Ўзбекистоннинг ташқи иқтисодий муносабатларига доир қизиқарли фикрлар ҳам баён этилади.
Қимматли қоғозлар бозори.
Ш.Ғофуров. Б.Баркинов,Мазкур китобда қимматли қоғозлар бозорининг бозор иқтисодиётидаги ўрни ва уларгинг молявий воситалари кўриб чиқилган ҳамда қимматли қоғозлар билан амалларп қилишнингмеханизми акс эттирилган.Шуненгдек инвестиция институтлари банклар фонд биржаси депозитарийлар каби қимматли қоғозлар.
Ф.Муллажонов, И.Саломов,Мазкур китобда бозор иқтисодиётининг муҳим таркибий қисми ҳисобланган қимматли қоғозлар бозорини ташкил этишда банкларнинг тутган ўрни муфассал ёритилади.Унда республикамизда эндигина йўлга қўйилаётган қимматли қағозлибозорининг асосий мақсад ва вазифалари фаолият шакиллари тўғрисида кенг маълумот берилади.
Бозор иқтисодиёти асослари.
С.Н.Усмоннов, ЮТ.Додобоев,Бозор иқтисодиётининг ривож топиши-бу бозорда ўз ўрни яшшаш шар-шароитлари учун курашиладиган ўта оғир катта машаққат талаб этувчи меҳнат натижасидир.Бозор иқтисодиёти бўйича бўлажак мутахасислар бозор иқтисодиётнинг моҳиятини чуқур билишлари зарур.
Қишлоқ сиёсий-ижтимоий жараёнлар тизимида.
И.Эргашев,Қишлоқ республикамиз сиёсий-ижтимоий ҳаётида муҳим ўрин тутади.Ўзбекистон Республикаси Президенти И.А.Каримов таъкидлаганидек "Бугун биз шуни тобора чуқур англаб етяпмизки жамиятимизнинг умуман янгиланиш демократик жараёнларнинг ривожланиши кўп жиҳатдан қишлоқ ҳўжалигида ислоҳотлар нечоғли самарали.
Банк ва сиз учун яратилган қулайлик.1-қисм
Ш.З.Абдуллаева.,Мазкур рисолада Республикада мавжуд банклари томонидан аҳолига кўрсатиладиган хизмат турлари айниқса кичик ўрта бизнес субъектлари тадбиркорларни оилавий тадбиркорларни кридитлаш банклар томонидан аҳолига бериладиган бошқа турдаги кридитлар кўрсатиладиган хизматлар тўғрисида фикр юритилган.
Ўзбекистон республикаси молиявий қонунлари.6
Ўзбекистон Республикаси Президентининг "Коммунал хизмат кўрсатиш сохасида иқтисодий ислоҳатларни чуқурлаштиришнинг янги босқичи тўғрисида "2001йил 17 апрелдаги ПФ-2832-сон Фармонига мувофиқ ҳамда уй-жой мулкдорлари ширкатларининг самарали фаолият кўрсатиши учун зарур.
Қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқаришида меҳнат муҳофазаси.
Ю.Додобоев , М.Ҳамидов,Китоб авторлар таҳрири остида чоп этилган. Мамлакатимизда ўспиринлар меҳнатини муҳофаза қилишга катта эътибор берилмоқда.Ўсмирлар 18 ёшдан ва баъзи ҳолларда ...
Сервис соҳасининг иқтисодиётдаги ўрни.
Мазкур рисолада охирги йиллар мабойнида республикамизда кескин суръатлар билан ривожланиб бораётган сервис хизмати кўрсатиш тизими фаолиятининг тушунчаси унинг турлари ва моҳияти ушбу тизимнинг малакатимизнинг ижтимоий-иқтисодий ҳаётида тутган ўрни унинг ривожланиш тарихи.
Худайберганов Д. И.Бердиқулова.,Услубий қўлланма университетлар институтлар ва коллежларнинг иқтисодиёт йўналишида таълим олаётган талабалари магистрлари иқтисодиёт мутахасислари ва иқтисодиётга қизиқувчи тадбиркорлар учун ёзилди.
Аҳолига кўрсатиладиган пулли хизматлар.
М.Қ.Пардаев. А.А.Раҳимов.,Ушбу рисолада мамлакатимизда хизмат кўрсатиш соҳасини ривожлантиришга қаратилган эътиборнинг бардавомийлиги пулли хизматлар тушунчаси ва уларнинг алоҳида турлари хусусан аҳолига кўрсатиладиган маиший хизмат ва уларни ҳисобга олиш тартиблари йўловчи ташиш транспорти хизматлари.
Ўзбекистонда тижорат банклари фаолияти.
И.Сирожиддинов,Ижтимоий хужаликда пул жамғармаларини шакиллантириш тақсимлаш кайта тақсимлаш ва улардан фойдаланиш иқтисодий муносабатлар молиявий муносабатлар деб юритилади.Бозор иқтисодиёти шароитида барча иқтисодий жараёнлар амалга оширилиши пул маблағлари харакатланиши билан чамбарчас боғлиқ.