Фукаролик жамияти институтларини шакллантириш ва ривожлантириш
Нажимов К.М., Хусанбаев О.О., Сайдуллаев А.Ш.,Huquq sohalari, -
Fuqarolik protsessual huquqi
Z.N.Esanova,Mazkur o'quv qo'llanma fuqarolik protsessual huquqi modulidan ma`ruza va seminar mashg'ulotlarini o'tkazishga mo'ljallangan bo'lib, aynan o'qituvchi va o'quvchiga fanni o'zlashtirishda qulay dastur sifatida tavsiya etiladi.
Rim huquqi
V.R.Topildiyev, B.R.Topildiyev, M.Y.Usmonov,Ushbu o'quv qo'llanmada Rim huquqi tushunchasi va uning predmeti, tizimi va manbalari, huquqni himoya qilish shakllari, shaxslar tushunchasi, oilaviy huquqiy munosabatlar, ashyoviy va mulkiy huquqlar, munosabatlar, ashyoviy va mulkiy huquqlar, majburiyat huquqi tushunchasi va majburiyatlarning alohida turlari, vorislik huquqi kabi masalalar yiritib berilgan.
Biznes huquqi
A.N.Rahmonov, N.M.Umurzakova, D.R.Rustamova, M.Tadjiboyeva,Ushbu o'quv qo'llamada biznes huquqi sohasidagi huquqiy islohotlar, ularni talabalarga yetkazib berishning yangi uslublari va barcha mavzular bo'yicha namunaviy ssenariylar bayon qilingan.
Soliq huquqi
R. T. Berdiyarov, Z. N. Qurbonov,Ushbu o'quv qo'llanma Oliy va o'rta maxsus ta'lim vazirligi hamda Soliq akademiyasi tomonidan tasdiqlangan "Soliq huquqi" fani bo'yicha o'quv rejasi, namunaviy va ishchi o'quv dasturlari asosida tayyorlangan. O'quv qo'llanmada har bir mavzu alohida boblar asosida yoritilgan bo'lib, unda tayanch so'z va iboralar, talaba o'z bilimlarini tekshirishi uchun nazorat savollari, amaliy seminar mashg'uloti rejalari, ilmiy tadqiqot faoliyati uchun mustaqil ish mavzulari, har bir mavzuni mustahkamlash uchun test savollari fanni chuqurroq o'rganish maqsadida barcha mavzularga doir foydalanishga tavsiya etiladigan adabiyotlar ro'yxati o'z ifodasini topgan.
Мажбуриятлар бажарилишини таъминлашнинг ҳуқуқий асослари
Д.Б.Рахимов,Ўқув қўлланмада мажбуриятлар бажарилишини таъминлашнинг ҳуқуқий асослари ёритилган. Қўлланма юрисконсультлар, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар, олий юридик таълим муассасалари талабалари учун мўлжалланган
Нажимов К.М., Хусанбаев О.О., Сайдуллаев А.Ш.,Мазкур укув-услубий мажмуадан олий укув юртлари талабалари, укитувчилар, илмий ходимлар, аспирант ва тадкикотчилар, шунингдек урта-махсус касб-хунар таълим муассасалари, урта мактаб укувчилари хамда кенг китобхонлар фойдаланишлари мумкин
Ўзбекистон Республикасининг Божхона кодекси
А. Омонов, Г. Ортиқхўжаев,Китобда Ўзбекистон Республикасининг божхона кодекси, умумий қоидалар, асосий қоидалар, божхона тўғрисидаги қонун хужжатлари, кодексда қўлланиладиган асосий тушунчалар баён этилган.
Ҳуқуқ ва адолат: ўтмиш, бугун, истиқбол
Ражабова М.,Ушбу китобда исломда давлатчилик ва унингтарихий-ҳуқуқий илдизлари, шариатда жиноятларни таснифлаш ҳамда уларга жазо белгилаш масалалари чуқур таҳлил қилинади. Китоб юридик соҳа мутахассисларига, олимлар, магистрлар, талабалар ва ушбу масалалар билан қизиқувчи кенг китобхонлар оммасига мўлжалланган.
Хукукшунослик
. Исломов, М. Мирхамидов,Ўзбекистон ўз мустақиллигини қўлга киритган кунлардан бошлаб жамиятимизнинг барча соҳалари қатори ҳуқуқшунослик соҳасида ҳам улкан ўзгаришлар рўй бермоқда. Жумладан, ўзбек қонунчилиги соҳасида, ҳуқуқ, давлат атамаларини тушуниш, унинг моҳияти ва мазмунини англашда янгича ёндашувлар пайдо бўлди. Умуман, жамият ҳаётини ўрганиш, билиш ва уларни такомиллаштиришда ҳуқуқшунослик фани беқиёс катта аҳамият касб этади. Мамлакатимизда амалга оширилаётган иқтисодий, сиёсий, ижтимоий ва маънавий ислоҳотлар мустаҳкам ҳуқуқий заминга таянган ва қатъий равишда давлат томонидан таъминлаш механизмига эга бўлган тақдирдагина самарали бўлиши талаб этмайдиган аксиомадир
Фуқаролик ҳуқуқи
Рўзиев Р.,Ушбу қўлланма ўз маэмун-моҳиятига кўра юридик, шунингдек ноюридик ўқув юртлари ўқитувчилари, аспираитлари ва талабалари ҳамда амалиёт ходимларига мўлжалланган бўлиб, унинг мақсади ҳуқуқ тизимида марказий ўринлардан бирини эгаллаган фуқаролик ҳуқуқининг тушунчаси, предмети, методи, вазифалари ва тамойил- лари ҳақида умумий тасаввур ҳамда билимга эга бўлишга йўналтирилган
Sudda ish yuritish
M.Sattorova, M.Alamberdiyeva,Mazkur o‘quv qo‘llanmada sudda ish yuritish fanining tushunchasi, vazifalari hamda ish yuritish bilan bog‘liq harakatlar yoritilgan bo‘lib, ushbu harakatlarııi bajarishda qo*yilgan talablar to‘g‘risida keng ma'lumotlar berilgan. Ushbu o‘quv qo‘llanma kasb-hunar kollejlari o‘quvchilari uchun mo‘ijallangan.
Shartnomaviy majburiyatli munosabatlarning huquqiy asoslari
Raximov D. B.,O‘quv qo‘llanmada shartnomaviy majburiyatli munosabatlaming huquqiy asoslari yoritilgan. Qo‘Ilanma yuriskonsultlar, huquqni muhofaza qiluvchi organlar, oliy yuridik ta’lim o‘quv muassasalari talabalari va malaka oshirish markazlari tinglovchilari uchun mo‘ljallangan.
давлат ва хуқуқ асослари
А. Саидов.,Республикада демократик хуқуқий давлат юарпо этиш ва адолатли фукоролик жамиятини қарор топтириш мақсадида эълон қилинади.
Сиёсий ва ҳуқуқий таълимотлар тарихи
Мухиддинова Феруза,Мазкур қўлланмада сиёсий-ҳуқуқий таълимотлар тариxи фанининг предмети, мақсад ва вазифалари, Қадим давр сиѐсий-ҳуқуқий таълимотларининг шаклланиши ва ривожланиши, ўрта аср сиѐсий-ҳуқуқий таълимотлари, Шарқ ва Ғарб мамлакатларининг сиѐсий-ҳуқуқий таълимотларининг асосий xусусиятлри, жаxон сиёсий-ҳуқуқий таълимотларининг асосий ғояси адлолатли давлат бошқаруви, одил ҳукмдор, суд ва судлов, қонунчилик ҳақидаги ғояларнинг ривожи, янги давр сиёсий-ҳуқуқий ғоялари ва ҳозирги давр Ўзбекистонда давлат ва ҳуқуқ масалаларининг ўрганганлиги қайд этилган.
Ўзбекистон сиёсий ва ҳуқуқий таълимотлари тарихи
Муҳиддинова Феруза,Мазкур қўлланмада Ўзбекисмтон сиѐсий-ҳуқуқий таълимотлар тарихи фанининг предмети, мақсад ва вазифалари, Қадим Туронда сиѐсий-ҳуқуқий таълимотларининг шаклланиши ва ривожланиши, ўрта аср сиѐсий-ҳуқуқий таълимотлари, Шарқ Уйғониш даври сиѐсий-ҳуқуқий таълимотларининг асосий хусусиятлари, одил ҳукмдор, суд ва судлов, қонунчилик ҳақидаги ғояларнинг ривожи, янги давр сиѐсий-ҳуқуқий ғоялари ва ҳозирги давр Ўзбекистонда давлат ва ҳуқуқ масалаларининг ўрганганлиги қайд этилган.
Мехнат хуқуқи
Й.Турсунов .М.Усмонова,Қулланмада мехнат хуқуқини урганиш мехнат қонунларини амалиутга тадбиқ этиш куникмаларини хосил қилиш юзасидан услубий тавсия берилган.
Fermer xo'jaligi faoliyatini huquqiy tartibga solish
Mirzaabdullayeva M.,Ushbu kitob huquqshunoslik mutaxassisligi bo'yicha ta'lim olayotgan magistrlar uchun mo'ljallangan. Undan aspirantlar, o'qituvchilar, huquqni muhofaza qilish va tabiatni muhofaza qilish organlari xodimlari ham foydalanishlari mumkin.
Milliy istiqlol g'oyasi Asosiy tushuncha va tamoyillar 10-11
O'quv qo'llanmada istiqlol g'oyasining tarifi, bugungi hayotimizdagi ahamiyati, g'oya va mafkura tushunchalarining mohiyati va mazmuni, tarixiy shakllari, ijtimoiy-falsafiy manbalari, hozirgi dunyoning mafkuraviy manzarasi, global mafkuraviy jarayonlar va mintaqaviy muammolar alohida mavzular bilan yoritilgan.
Hozirgi zamon xalqaro huquq nazariyasi
I.I.Lukashuk,Xalqaro huquq fanining taniqli olimlari qalamiga mansub ushbu darslikda huquqning mustaqil tizimi — hozirgi zamon xalqaro ommaviy huquqining asosiy institutlari va tarmoqlarining nazariy asoslariga atroflicha ta’rif berilgan. Ayniqsa, xalqaro shartnomalar va O ‘zbekiston Respublikasidagi xalqaro huquq amaliyotiga alohida e’tibor qaratilgan. Talabalar, aspirantlar ilm-fan va amaliyot bilan shug‘ullanuvchi huquqshunoslar hamda xalqaro huquq bilan qiziquvchi keng kitobxonlar ommasiga mo'ljallangan.Xalqaro huquq fanining taniqli olimlari qalamiga mansub ushbu darslikda huquqning mustaqil tizimi — hozirgi zamon xalqaro ommaviy huquqining asosiy institutlari va tarmoqlarining nazariy asoslariga atroflicha ta’rif berilgan. Ayniqsa, xalqaro shartnomalar va O ‘zbekiston Respublikasidagi xalqaro huquq amaliyotiga alohida e’tibor qaratilgan. Talabalar, aspirantlar ilm-fan va amaliyot bilan shug‘ullanuvchi huquqshunoslar hamda xalqaro huquq bilan qiziquvchi keng kitobxonlar ommasiga mo'ljallangan.
Узбекистан на пороге достижения независимости
Каримов И. А.,Книга Президента Ислама Каримова "Узбекистан на пороге достижения независимости" - это история чрезвычайно сложной и тяжелой борьбы в 1989-1991 годах за обретение Узбекистаном независимости, которая была многовековой мечтой наших предков и стала самой великой, самой дорогой ценностью для нашего многонационального народа, прочной и надежной основой добрых устремлений, нашей созидательной работы.