Jinoyat - protsessual huquqi
M.X.Rustamboyev, D.M.Mirazov, Z.F.Inagamdjanova, F.M.Muhitdinov, N.I.Xayriyev, X.Z.Kuchkarov, N.M.Qo'shayev,Huquq sohalari, -
Истиқлол ва истиқбол ҳуқуқи
А. Хошимхонов, М.Ҳ. Рустамбоев, У.А. Тухташева, Ғ. Ҳакимов, Ш. Билолхўжаев, О. Ҳусанов, М. Ахмедшаев, Д. Караходжаева,Huquq sohalari, -
Ekologiya huquqi
N.F.Saydalixodjayeva,Mazkur darslik "Ekologiya huquqi" fanining o'quv dasturidan kelib chiqib, milliy ekologik qonunchiligiga oid so'nggi o'zgarish va qo'shimchalarni inobatga olgan holda holda tayyorlangan. Darslikda ekologiya huquqi tushunchasi, predmeti, metodi va tuzimi, ekologiya huquqimanbalari, tabiiy resurslarga nisbatan mulk huquqi va shu kabi malumotlar keltirib o'tilgan.
Soliq huquqi
R. T. Berdiyarov, Z. N. Qurbonov,Ushbu o'quv qo'llanma Oliy va o'rta maxsus ta'lim vazirligi hamda Soliq akademiyasi tomonidan tasdiqlangan "Soliq huquqi" fani bo'yicha o'quv rejasi, namunaviy va ishchi o'quv dasturlari asosida tayyorlangan. O'quv qo'llanmada har bir mavzu alohida boblar asosida yoritilgan bo'lib, unda tayanch so'z va iboralar, talaba o'z bilimlarini tekshirishi uchun nazorat savollari, amaliy seminar mashg'uloti rejalari, ilmiy tadqiqot faoliyati uchun mustaqil ish mavzulari, har bir mavzuni mustahkamlash uchun test savollari fanni chuqurroq o'rganish maqsadida barcha mavzularga doir foydalanishga tavsiya etiladigan adabiyotlar ro'yxati o'z ifodasini topgan.
А. Хошимхонов, М.Ҳ. Рустамбоев, У.А. Тухташева, Ғ. Ҳакимов, Ш. Билолхўжаев, О. Ҳусанов, М. Ахмедшаев, Д. Караходжаева,Ушбу китоб Президент Ислом Каримовнинг "Ўзбекистон мустақилликка эришиш остонасида" асарида баён этилган тарихий ғоялар мустақил ривожланишнинг ўтган йигирма йили давомида ҳаётга изчиллик билан татбиқ этилгани, жумладан, юртимизда демократик ҳуқуқий давлат, адолатли фуқаролик жамияти барпо этишнинг мустаҳкам ҳуқуқий асоси қадам-бақадам яратилгани тўғрисида ҳикоя қилади
Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига оид қонунчилик ҳужжатлари тўплами
З.И. Низамходжаев,Мазкур тўпламда Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловга оид қонунчилик ҳужжатлари Тўплам ўрин олган. сайлов комиссиялари аъзоларига амалий ишда сайлов ташкилотчилар фойдаланиш, сайлов кампаниясида иштирок этув сиёсий партиялар, жисмоний ва юридик шахсларга, сайлов тизим йўналишида илмий иш қилаётган олий ўқув юртларининг профессо Ўқитувчилари, магистрантлари ва талабалари, оммавий ахборот восталари вакиллари ҳамда ушбу масалаларга қизиқувчи мутахассисла ва кенг жамоатчилик учун мўлжалланг
Хоразмда суд тизими( кеча ва бугун)
Ш.Камолов, Ж.Султонова, К.Худайберганов, Ю.Раҳмонова,Қўлингиздаги китобда Хоразм вилоятининг бой ўтмиши, ҳудудда ташкил топган давлатчилик ва қонун-қоидалар, хусусан, Хоразм вилояти судларининг шаклланиши ва ривожланиши, соҳанинг фидоий ходимлари ҳақидаги маълумотлар архив ҳужжатлари ёрдамида таҳлил қилинган ва тарихий фотосуратлар билан бойитилган.
Яшаш хуқуқи ва шахс дахлсизлиги кафолати
Файзиев Ш.Х.,Мазкур қўлланмада Ўзбекистон Республикаси Президенти Ислом Каримовнинг суд-хуқуқ ислохатларига оид ғоя ва қарашлар, ўлим жазоси бекор қилиниши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун хужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги қонунларига шархлар, процессуал ҳужжатлардан намуналар ўрин олган.