А. Х. Саидов, Ф. Х. Бакаева, М. Тиллабаев.,Huquq sohalari, -
Национальный центр Республики Узбекистан по поравам человека в 2010 году
А. Х. Саидов, Ф. Х. Бакаева, М. А. Тиллабаев,Huquq sohalari, -
Суд-ҳуқуқ тизимини ислоҳ қилишни янада такомиллаштириш-жамиятни ривожлантириш ва демократлаштиришнинг устувор йўналишлари. Дальнейшее реформирование судебно-правовой системы-приоритетное направление развития и демократизации общества
Саидов А.Х.,Данный сборник включает материалы международной конференции на тему "Дальнейшее реформирование судебно-правовой системы-приоритетное направление развития и демократизации общества", проведённой 23-24 июня 2014 года в г. Ташкенте.
Ma`muriy huquq va protsess
B.Musayev, D.Artikov, B.Qosimov,Darslik Ma`muriy huquq va protsessning boshlang'ich tushunchalariga bag'ishlangan bo'lib, talabalarda ma`muriy huquqning yangi tushunchasi asosida ma`muriy organ, ma`muriy ish yurituvi, ma`muriy hujjat, shuningdek ma`muriy huquqiy munosabat bilan bog'liq bo'lgan boshqa masalalarni yoritib berishni o'z oldiga maqsad qilib qo'ygan.
Huquqiy axborot texnologiyalari
M.S.Yunusova, J.O'.Muxammadiyev,Ushbu darslik informatikaning tarkibiy qismi bo'gan axborot texnologiyalarining turli sohalarida qo'llanilishi, huquqiy axborot texnologiyalari, axborot tizimlari, avtomatlashtirilgan axborot tizimlari haqida bilim berilgan.
Kriminologiya
M.X.Rustambayev, Q.R.Abdurasulova, G.B.Nurmuhammedova,Darslikda kriminologiya predmeti, vazifasi va tizimi, jinoyatchilik tushunchasi, xususiyatlari va turlari, jinoyatchilik sabablari va uni tasniflash muammosi, jinoyatchi shaxsi, uning krimonologik tavsifi va jinoyatchilikni oldini olish va shu kabi muammolar batafsil tahlil qilingan.
И.А.Хамедов, Е.Д.Кутыбаева, И.М.Цай, Ф.М.Файзиев,В учебнике в соответствии с программой учебного курса современного административного права рассмотрены вопросы общего административного права, а также актуальные вопросы реформы административного права в Республике Узбекистан.
Теория государства и права
МюПюЭшов, Н.Х.Хакимов, Г.Ғ.Жамалова, Б.А.Набиев,Ushbu darslik davlat va huquq nazariyasining asosiy tushunchalari va yo'l-yo'riqlarini ochib beradi. Xususan? davlat va huquqniong kelib chiqish nazariyasi? mohiyati va tipologiyasi? uning shakli va vazifalari ko'rib chiqiladi.
Введение в гражданское право
Д.М.Караходжаева,Учебник предназначен студентам юридических вузов, а также широкому кругу лиц, занимающихся самооброазованием.
M.X.Rustamboyev, D.M.Mirazov, Z.F.Inagamdjanova, F.M.Muhitdinov, N.I.Xayriyev, X.Z.Kuchkarov, N.M.Qo'shayev,Darslik O'zbekiston Respublikasi Jinoyat-protsesual kodeksiga 2024-yil 1-may kuniga qadar kiritilgan o'zgartish va qo'shimchalarni inobatga olgan holda tayyorlangan. Darslik kursantlar va talabalar, tadqiqotchilar, pedagoglar, huquqni muhofaza qiluvchi organlarning xodimlari va keng kitobxonlar uchun mo'ljallangan.
Ma`muriy sud ish yurituvi
D.Artikov,Darslikda Ma`muriy sud ish yurituvi fani predmeti doirasiga kiruvchi mavzular yoritilgan. Darslikda ma`muriy sud ish yurituviga doktrinal yondashilib, fanga ilmiy nazariy va amaliy jihatdan yondashilgan.
Шартномалар, даъво аризалари, медиация ва ҳакамлик судлари
Ф.Отахонов,Ушбу амалий қўлланмада шартномаларни тузиш тартиби, низомларни ҳал қилишнинг муқобил усуллари, медиация ва ҳакамлик судларига оид локал ҳужжатлар моҳияти ёритилган.
Sh.A.Saydullayev,Mazkur darslik davlat va huquq nazariyasi moduli bo'yicha tayyorlangan bo'lib, unda modulning o'quv dasturi asosida mavzular va ularning mazmuniga oid javoblar, jadvallar, muammoli savollar hamda tavsiya etiladigan adabiyotlar ro'yhati o'z ifodasini topgan.
Davlat va huquq tarixi
H.Muhamedov,Ushbu darslik xorijiy mamlakatlar hamda O'zbekistonnning davlat va huquqi tarixini o'rganishga bag'ishlangan bo'lib, unda mazkur o'quv qursi o'rganadigan masalalar doirasi, ularga yondashish usullari, uning vazifasi, davrlarga bo'lib o'rganilishi, ahamiyati va shu kabi masalalar yoritilgan.
А. Х. Саидов, Ф. Х. Бакаева, М. Тиллабаев.,В данном издании освещаются основные направления деятельности Национального центра Республики Узбекистан по правам человека в 2009 году, а также некоторые вопросы дальнейшего совершенствования его работы.
А. Х. Саидов, Ф. Х. Бакаева, М. А. Тиллабаев,Книга предназначена для представителей государственных органов, институтов гражданского общества, международных партнёров Центра, преподавателей и научных сотрудников, студентов, аспирантов, а также граждан, которые интересуются вопросами защиты прав человека в Узбекистане.
Ислом ҳуқуқи
Рахманов А., Рахманов А.,Ушбу дарсликда ислом ҳуқуқининг назарий муаммолари ва ҳозирги амалиёти кўриб чиқилади. Дарсликнинг асосий мазмунини ислом ҳуқуқининг асосий қисмлари, молия, савдо-сотиқ ва солиқ тизимини тартибга солувчи қоидалар, никоҳ ва оила ҳақидаги қонунлар, тақиқлар ва жазолар, мулк масалалари, шахс мақоми, мусулмонларнинг ҳуқуқлари, ишни сума кўриш тизимининг таҳлили ташкил этади.
Ўзбекистон: инсон ҳуқуқлари ва қонунлар
Ғулом Аҳмедов, Абдуғофур Сатторов,Мазкур китоб ХХI асрга интилаётган мустақил Ўзбекистон аҳолиси ўртасида ҳуқуқий билимларни тарғиб қилиш ва ҳуқуқий маданиятни юксалтиришда муайян кўмак беришга қаратилган.У олий ўқув юрти талабалари ўрта мактаб ва академик лицей ўқитувчи ва ўқувчилари "Давлат ва ҳуқуқ " асослари "Инсон ҳуқуқлари" ўқув курсларини ўрганувчилар ҳамда ҳуқуқий масалаларга қизиқувчи кенг китобхонлар оммасига мўлжалланган.