Yangi O`zbekiston taraqqiyot strategiyasi asosida demokratik islohotlar yo`lini qat`iy davom ettiramiz
Shavkat Mirziyoyev,Siyosatshunoslik fani, uning mavzusi. Siyosatning nazariyasi,
Болта,Ушбу китобимни ҳурматли устозим Раҳматулла Қўнғуров ҳамда талантли тилшунос Тоҳир Қурбоновнинг ёрқин хотирасига бағишлайман. Муаллиф.Илмий тафаккур-ҳақиқатни англаш, баҳолашда ҳалол мезон ва ўлчовга амал қилиш, тўғри ва аниқ хулосага келиш омилларидандир. Болта Ери-евнинг илмий изланишлари тил ва услуб, тарихий талқин, ижодкор ма ҳорати масалаларига бағишланган. Унинг матбуотда эълон қилинган кўплаб тақризлари, айрим адиблар ижоди ҳакидаги мақолаларида хайрихоҳлик туйғулари устундир. Дарҳақиқат, халқ тилининг гўзаллиги, маънавий жозибаси, услубий таъсирчанлиги, бадиий адабиётда шу қадар ёрқин намоён бўладики, ҳақиқий, яъни том маънодаги талант билан ёзилган асар ўқувчини сехр лаб қўяди, у, яхши маънода, жодулангандай, асарни ўқишдан бош кўтар май қолади. Ўзбек тилининг маънолар хазинаси, бебаҳо бойлик эканлиги ҳакида улуғ донишмандларимиз, таниқли ижодкор ва санъаткорлар, Файласуф ва тарихшунослар, тил на адабиёт илмининг зукко билимдонларининг асарларида қимматли фикр-мулоҳазалар мавжуд. Ушбу тўпламда ҳам эътиборга лойиқ ўзига хос тахлиллар, илмий хулосалар мавжуд.
Kompyuter lingvistikasi asoslari
A.Rahimov,Mazkur qo ‘llanma oliy о 'quv yurtlarining 5220100-filologiya (о 'zbekfilologiyasi) ta 'lim yo 'nalishi 1-bosqich bakalavr talabalari, magistrantlar, tadqiqotchilar va о 'qituvchilarga mo ‘Ijallangan. Unda kompyuter lingvistikasining asosiy masalalari tahlil va talqin etilgan, shuningdek, kitob so ‘ngida kompyuter lingvistikasining tayanch terminlari lug'ati (glossariy) keltirilgan.
Ўзбек исмлари изоҳи
Э. Бегметов,Ушбу китобда 14 600 га яқин ўзбек исмлари жамланган бўлиб, уларнинг маъноси изоҳлаб берилган. Ота-оналар чақалоқлари учун китобда берилган исмлардан ўзларига ёққанини қандай маъно англатишини билган ҳолда танлаб қўйишлари мумкин. Китоб ҳар бир оилага керакли ва расмий идораларда фойдаланиш учун зарур қўлланмадир.
Офат ва матонат
I.Bo`riyev, Saidxon Saidalimov,2020 йил бутун инсоният тари-хида жиддий синов даври сифатида муҳрланди. 2019 йилда пайдо бўлган “COVID-19” касаллиги тезлик билан Курраи Замин буйлаб тардалиб, барчани ташвиш ва саросимага солиб қўйди. Ушбу юкумли хасталик мамлакатимизни ҳам четлаб ўтмади. Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан берилган кўрсатмалар асосида юртимизда коронавирус инфекцияси таркдлишининг олдини олиш, аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш, худудларда санитар-эпидемиологик осойишталикни таъминлаш бўйича қисқа муддат ичида комплекс чора-тадбирлар белгиланди.
Янги Ўзбекистонда эркин ва фаровон яшайлик
Mirziyoyev.M.M,Ўзбекистан Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев асарларининг 5-жилдига мамлакатимиз ижтимоий-сиёсий хаётидаги энг мухим вокеалар, халкаро микёсда бўлиб ўтган форум ва саммитларда сузланган нутк ва маърузалар, юртимизда кенг нишонланиб келинаётган умумхалк байрамлари, тарихий саналар, оммавий тадбир ва маросимлар муносабати билан йулланган табрик ва қутловлар киритилган.
Ҳозирги замон ва Янги Ўзбекистон
Mirziyoyev.M.M,Ушбу китобда ҳозирги замонда халқаро майдонда давом этаётган мураккаб, таҳликали жараёнлар, оқибатини башорат қилиб, бўлмайдиган ўзгаришлар, дунёнинг ва мамлакатимизнинг барқарор ривожланиши йўлидаги хавф-хатарлар, таҳдидлар атрофлича таҳлил этилиб, Ўзбекистоннинг умумбашарий муаммоларни бартараф этиш ва барқарор тараққиётни таъминлашга қаратилган глобал ташаббусларига эътибор қаратилади.
Inson qadri, uning huquq va erkinliklari, qonuniy manfaatlari uchun
Mirziyoyev.M.M,Ushbu kitоbdаn O‘zbеkistоn Rеspublikаsi Prеzidеnti Shаvkаt Мirziyoyеvning Таdbirkоrlаr vа ishbilаrmоnlаr hаrаkаti – O‘zbеkistоn Libеrаl-dеmоkrаtik pаrtiyasining Х syеzdidа, Qоrаqаlpоg‘istоn Rеspublikаsi, vilоyatlаr vа Тоshkеnt shаhri sаylоvchilаr vаkillаri bilаn o‘tkаzgаn sаylоvоldi uchrаshuvlаridа so‘zlаgаn mа’ruzаlаri, shuningdеk, Prеzidеntlik lаvоzimigа kirishish tаntаnаli mаrоsimigа bаg‘ishlаngаn Оliy Маjlis pаlаtаlаri qo‘shmа mаjlisidаgi nutqi o‘rin оlgаn.
Шавкат Мирзиёев,В шестой том произведений Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева включены выступления и доклады в связи с важнейшими событиями в общественно-политической жизни нашей страны, речи на саммитах, встречах с главами зарубежных государств и международных организаций, а также поздравления и приветствия по случаю знаменательных дат и международных форумов.
Shavkat Mirziyoyev,Asarning 6-jildida yurtimiz ijtimoiy-iqtisodiy hayotidagi muhim voqealar, xalqaro miqyosdagi forum va sammitlarda so`zlagan nutq va ma`ruzalari, yurtimizda keng nishonlanib kelayotgan umumxalq bayramlari, tarixiy sanalar ommaviy tadbir va marosimlar munosabati bilan yo`llangan tabrik va qutlovlar kiritilgan.