Iqtisodiyot nazariyasi. Siyosiy iqtisod. Makro iqtisodiyot. Mikro iqtisodiyot,
Inson va atrof muhit. Inson ekologiyasi tabiatni muhofaza qilish,
Mard o'g'lonlar nomi barhayot
Ashurov S.,Ushbu kitobda vatanimiz mustaqilligini yovuz kuchlardan himoya qilishda fidoyilik ko'rsatgan mard va dovyurak o'g'lonlarimizning jasoratlari haqida hikoya qilinadi. Xalqimizning asl farzandlari fidoyiliklari hozirgi tinch va osoyishta zamonda yashayotgan yurtdoshlarimiz, ayniqsa, o'sib kelayotgan yoshlarimiz uchun el-yurtga sadoqatli bo'lish borasida namuna bo'lib xizmat qiladi degan umiddamiz. Necha - necha yillar, asrlar osha ko'hna tarix isbotlagan haqiqat shuki, inson o'zini anglash uchun, avvalo, shaxs sifatida ozod yashashi kerak.
Турон халқлари ҳарбий санъати
Ф.Ҳасанов,Ушбу китоб муаллиф туркий халқларнинг ҳарбий санъати соҳасига қўшган ҳиссалари ҳақида ҳикоя қилади. Кўплаб тарихий манбалар, илмий адабиётлар асосида тўпланган бой манбаларга таянган ҳолда муаллиф Туронзамин халқларининг милоддан аввалги 1-минг йилликдан милодий XV асргача, яъни, Амир Темур давригача бўлган вақт оралиғида ҳарбий санъат соҳасида эришган ютуқлари, олиб борган жанглари тафсилоти, қурол-яроғлари, қўшин тузилиши, сиёсий-ҳарбий тизими ҳақида ноёб илмий маълумотларни китобхонга тақдим этади.
Тафаккур эркинлиги
Абдураҳим Эркаев,Ушбу китоб тафаккур эркинлиги масаласига бағишланган унда тафаккур эркинлиги нима, унга қандай эришилади. деган саволларга жавоб изланади, тафаккурнинг тарихий шакллари ва тадрижи, тафаккурга таъсир кўрсатувчи омиллар ҳақида сўз юритилади.
Ошибки на миллион
Анненков Павел,Если вы действующий предприниматель или хотите в ближайшее время открыть свой бизнес, то с приобретением моей книги вы получили уникальную возможность поучаствовать в специальном конкурсе. Вы можете выиграть личную 2-часовую консультацию со мной по вашему бизнесу или идее
Ватан - азиз, жасорат - мангу
Инсон икки парсами - Ватапии ва ота-онани танлаш хукук,ига эга эмас. Бир Вата il па халкда мапсублик эса кишига умр буйи масъулият юклаб бораворади, Хдр иккисиии х,ар цандай ёвуз кучлардан химоя кдлиш - шу Ватан фарзанди, шу хал к, пакили булган х,ар бир йигитучун мукдддас бурч, шарафли вазифадир.
Қонунлар
Афлотун,Ушбу асарда буюк файласуф Афлотун давлат ва жамият тузилиши, қонунлар, қонунларга бўлган асосий талаблар, уларни аҳолига тушунтириш ва ниҳоят жорий этиш ҳақида мулоҳазалар юритади. Китобда умуминсоний қадриятлар, адолат, мардлик, номус, ватанпарварлик, ота-она ҳурмати, эзгу ишларни амалга ошириш каби масалалар ёритилган.
Ўзбекистон Республикасининг "Банкротлик тўғрисида"ги қонунига шарҳлар
Муаллифлар жамоаси,Ўзбекистон Республикасининг "Банкротлик тўғрисида"ги қонунига шарҳ Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) ҳамда Ўзбекистон Республикаси Олий хўжалик суди ҳамкорлигидаги "Ўзбекистон Республикасининг "Банкротлик тўғрисида"ги қонунига шарҳ тузиш" лойиҳаси доирасида нашр этилган.
Туркий тилларда қавм-қариндошлик терминлари
Исмоилов И. А.,Бу китобда ҳозирги замон ўзбек ва уйғур тили материали асосида қавм-қариндошлик терминлари қиёсий текширилиб, унга қозоқ, қирғиз, қорақалпоқ ва туркман тиллари ҳам қиёс қилинади.
Бизнес бошлаш учун 202 лойиҳа
Аслонов М,Эътиборынгизга ҳавола этилаётган ушбу китоб фойдаланувчини нафақат бизнес олами билан таништиради, балки тадбиркорликни ривожлантириш бўйича давлат томонидан амалга оширилаётган ислоҳотларда дастурул амал вазифасини ҳам бажаради.
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг иккинчи қисмига шарҳлар. 2 жилд (иккинчи китоб)
Фуқаролик Кодексининг биринчи қисми асосий ва умумий қоидаларни белгилаб берувчи нормалардан ташкил топган бўлса, унинг иккинчи қисмидаги нормалар ушбу умумий қоидалардан келиб чиқиб ва уларга асосланиб кундалик ҳатда мавжуд ва бевосита вужудга келиши мумкин бўлган алоҳида турдаги муносабатларни ҳуқуқий тартибга солишга бағишланган муайян қоидалардан иборат.
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг биринчи қисмига Умумий тавсиф ва шарҳлар 1 жилд
Ушбу китобнинг биринчи жилдида Ўзбекистонда фуқаролик хуқуқининг ривожланишига умумий тавсиф берилган.
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг иккинчи қисмига шарҳлар. 2 жилд (биринчи китоб)
Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик кодексининг иккинчи қисмига шарҳлар III жилд
Тегишли моддаларда фойдали модель сифатида тан олинадиган ечимлар, таклиф, муаллифнинг ҳуқуқлари, ўсимликларнинг янги навлари ва ҳайвонларнинг янги зотлари селекция ютуқлари деб тан олиниши, уларга нисбатан ҳуқуқлар ва мажбуриятларнинг вужудга келиши, уларнинг муҳофаза қилинишига оид қоидалар назарда тутилади.
Бозор иқтисодиёти асослари: 100 савол ва жавоб
Ё.Абдуллаев,Айни пайтда онгимизга ишбилармон, тадбиркор, пул, миллий валюта, банк, кредит, бюджет, солиқ каби тушунчалар борган сари кўпроқ сингиб бораяпти ва кундалик ҳаётимиздан ўз ўрнини топмокда. Узбекистонда амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотлар туфайли мулкни давлат тасарруфидан чиқариш ва хусусийлаштириш жараёнларини ҳуқуқий жиҳатдан таъминлаш, хусусий мулк ҳамда тадбиркорлар манфаатларини химоя килиш борасида ижобий ютуклар кулга киритилаётир. Ана шундай шароитда бозор муносабатларига ўтиш олдинги иктисодий назария, категория ва гояларга бир қадар ижодий ёндошишни талаб қилади. Зеро, "Сиёсий иқтисод" ғоялари билан суғорилган барча иқтисодий - ижтимоий дарсликлар, ўқув қўлланмалари демократик - хукукий мақсадларимизга мос келмай колди. Шу боис, давр руҳига мос тушувчи бозор иқтисодиёти гояларини акс эттирувчи янги ўкув кўлланмалари, дарсликлар ҳамда оммабоп рисолаларни яратиш бугунги куннинг энг долзарб муаммоларидан биридир. Туркум ишлаб чикариш рахбарлари, тадбиркорлар, шунингдек, олий ўкув юрти тапабалари, умуман бозор иктисодиёти қонуниятларига қизиқувчилар учун назарий-услубий кўлланма бўлиб хизмат қилиши шубхасиздир.
Ташкент часть1 Древность и средневековье
Зияев А.,Они позволяют читателям наглядно увидеть образцы крепостных сооружений, городских кварталов, зданий, воссозданных в результате научного исследования, изучения письменных источников и анализа археологических раскопок.
Огаҳий даҳосининг олмос қирралари
А. Ҳожиаҳмедов,Мумтоз адабиётимизнинг ғоявий-бадиий камолига ўзининг муносиб ҳиссасини қўшган хассос. мутафаккир шоир Муҳаммадризо Огаҳий шеъриятининг нафосату назокати эндигина кашф этила бошлади. Қўлингиздаги китобда ижодкор бадиий даҳосининг бир қатор муҳим қирралари, хусусан, шеърий санъатлар, аруз хазинаси ва қофия гўзалликларидан фойдаланиш усуллари ёритилган. Муаллифнинг асосий эътибори эса шоир услубиётининг ўзига хослиги, унинг кашфиётчилик маҳорати сирларини тадқик этишга қаратилган. Китобдан баҳра олган мумтоз шеърият мухлислари, тил адабиёт ўқитувчилари, филолог талабалар, академик коллежлар, гимназиялар, ўрта мактабларнинг ўқувчилари бадиият оламининг нодир, бетакрор ва безавол латофати билан танишиш имкониятига эга бўладилар.
Ҳали ҳаёт бор
Аҳмад Аъзам,Қисқа, новелла ва ҳикоялар тўпламидан иборат мазкур китоб муаллифнинг китобхонларга навбатдаги туҳфаси. Тўпламда замон руҳини теран ҳис қилган фаол инсонлар, уларнинг замон талабига мос ҳолда ҳаёт чигалликларини ечиб яшаётганларни турфа рангларда тасвирланади. Ўзбек миллий руҳиятининг турфа жиҳатлари таҳлили китобхонларда катта қизиқиш уйғотади, деган умиддамиз.
Ўзбек ёзувининг ХХ аср тарихи
Жамолхонов Ҳ., Умаров А.,Мажмуа ХХ асрнинг 30-йилларигача бўлган даврда (аниқроғи, 1918-1929 йиллар орасида0 араб графикасидаги ўзбек ёзувини ислоҳ қилиш муносабати билан матбуотда уюштирилган мунозара материаллари, турли даражадаги пленум, конференция ва курултойларда ўқилган маърузалар, алифбо ва имло бўйича қабул қилинган қарорларнинг газета ва журналларда чоп этишган матнларидан ёхуд архив ҳужжатлари ва уларнинг кирилл-ўзбек алифбосига ўгирилган нусхасидан ташкил топган.
Палеоэкология древного человека
Несмеянове. А.,Взаимоотношение человека и природной среды относится к весьма важным и актуальным проблемам современности. Особый интерес имеет при этом освещение проблемы происхождения и развития человека и его общества. Около 50 лет тому назад в рамках Международной Ассоциации (ныне Союза) по изучению четвертичного периода — INQUA была создана Комиссия по ископаемому человеку, имевшая своей целью комплексное изучение условий становления и развития первобытного человека. Эта Комиссия провела ряд успешных мероприятий, но во время второй мировой войны прекратила свое существование. Позже она была восстановлена не сразу и в несколько иной форме, хотя работы в этой области не прекращались и проблема истории ископаемого человека была одной из ведущих в программе работ всех Конгрессов INQUA. В СССР вопросам комплексного изучения истории ископаемого человека уделяется большое внимание издавна. Особенно много сделано в этом отношении Комиссией по изучению четвертичного периода АН СССР. Ни одно из Всесоюзных совещаний, проводимых Комиссией, не обходится без секций или специальных докладов по истории ископаемого человека и осмотра палеолитических памятников на местах. Этой проблеме постоянно уделяется внимание на текущих научных заседаниях Комиссии и в издаваемых ею «Бюллетенях». В 1959 и 1963 гг. были проведены совещания с участием зарубежных ученых, посвященные вопросам геологической и археологической периодизации палеолита. Интересные результаты, полученные в итоге работы этих совещаний, отражены в специальных изданиях, опубликованных Комиссией.
Kalila va Dimna
Hind xalq eposi.,«Kalila va Dimna» uzoq vaqtlardan beri o‘zbek xalqiga ma’lum. Uning ajoyib hikoyalari har xil yo‘llar bilan xalq orasida keng yoyilib, og‘izdan og‘izga o‘tib kelmoqda. Asarning o'zbek xalq ijodi va yozma adabiyotiga ham ta’siri katta. Butun dunyo xalqlarining, jumladan, o'zbek xalqining ham mulkiga aylanib qolgan shoh asarni qayta o'qish baxti sizga muborak bo'lsin, aziz kitobxon!