Асқад Мухтор,Асқад Мухторнинг бу романи шарқ адабий анъаналарини эслатувчи янги бир шаклда ёзилган. Чинорнинг катта шохларидай ҳар томонга тарқалиб кетган қиссалар ҳозирги куннинг жонли воқелигини акс эттирса, унинг теран илдизлари — ҳикоятлар яқин ўтмиш ҳақида, ривоятлар эса пилдираб учган япроқлар сингари eнгил, улар поэтик романтика қанотида қадим афсоналарга бориб туташадилар...
Машарипова Зулайҳо,Жиноят оламига инсон ўз-ўзидан кириб қолмайди. болалик чоғидан меҳр-эътибор кўрмаслик, оиладаги салбий муҳит, мутолаа ўрнига ҳаётсизлик, ваҳшийликни тарғиб этувчи кинолар кўриш. ахир ўша оддий эътиборсизликлар туфайли инсон ёшлигидан юраги музлаб, қолган эди.
Дегрез ўғли
Мирмуҳсин,"Дегрез ўғли" романи Мирмуҳсин ижоди учун характерли бўлган оддий, меҳнат кишилари жасоратини улуғлашга бағишланган. Чин муҳаббатга кенг ўрин берилган. Муаллиф бой тил бўёқларида ҳаётимиз картиналарини, олижаноб ишчилар образини чизади.
Ислом энциклопедия
Неъматулла Иброҳимов,Сунгги йилларда дин. хусусан, ислом дини ва унинг инсоният тарихий тараккиётидаги урни масаласига кизикишнинг кескин даражада ортгани унинг ана шундай кенг камровли мазмун-мохияти билан бевосита богликдир. Бу кизикиш айни пайтда жахоп динлари ичида энг ёши булишига карамай исломнинг унга эътикод килувчи халклар. ушбу дин таркалган мамлакатлар хаётининг турли сохаларига курсатаёгган серкирра таъсири билан хам белгиланади.
Менинг эртам
Мирмуҳсин,Қўлиңгиздаги ушбу китобга кичик ҳикояларим, ундан кейинги иккинчи қисмга хорижий мамлакат болалари ва қисман катталар ҳаётидан олиб ёзилган ҳикоялар ва ниҳоят учинчи қисмга ўсмирлар учун “Тунги чақмоқлар” тарихий повестим қайта нашр сифатида киритилди.
Илдизлар ва япрoқлap
Мирмуҳсин,Қўлингизлаги ушбу асар Мирмуҳсиннинг бир неча китобга мўлжалланган. Илдизлар ва япроқлар романининг биринчисидир. Воқеа асосан Сурхон водийсида ўтади. Онахон ва Жумард муҳаббати, қисмати кенг тасвирланади. Пахта далаларининг ажойиб захматкашлари меҳнати улуғланади, баъзи нобоп шахсларнинг бадкирдорликлари эса фош этилади. Асар, асосан, ингичка толали пахта усталарига бағишланган.
Ҳикматли дунё.
Бердиев Ю.,Ушбу ўзига хос ҳужжатли қиссада бизга яқин-яқинларда ҳамдаврдош ва даврадош бўлган замондошларимиздан бири ҳақида ҳикоя қилинади.Аниқроғи китобда Тошкент яқинларда ҳам даврдош ва даврадош бўлган замондошларимиздан бари ҳақида ҳикоя қилади.
Илон ўчи
Мирмуҳсин,Умр сўқмоқларида ҳар бир инсон ўзининг хатти-ҳаракати ва қилмиш-қидирмишларига яраша жавоб олади. Бундай ҳол жамият ва табиат ҳодисаларига ҳам дахлдордир. Китобхонлар эътиборига тушган ушбу асар воқеалари замирида ана шу умуминсоний хулоса хулоса ётади ва қизиқарлилиги билан китобхонни ром қилади. Шу асно ҳаётдан тўғри хулоса чиқаришга, инсон бўлиб яшамоқнинг сиру асрорларини теран фаҳмлаб олишга ундайди.
Ғаройиб никоҳ
Кальман Миксат,Венгр классик адабиётиниг йирик намаёндаларидан бири Кальман Миксатнинг ижоди ғоят серқиррадир. Ғаройиб никоҳ романида Мискат руҳонийларниг кирдикорига дуч келиб соф муҳаббати поймол бўлган икки ёшнинг мусибати ўз орзусига етишиши йўлидаги фожиали кураши ҳақида ҳикоя қилади.
Буюк келажак манзаралари.
Отаев Р.,Ватанимиз мустақиллигининг 19 йиллигига бағишлаб нашр этилган мазкур тўпламдан пешқадам адибларимизнинг.Ёзувчилар уюшмаси йўлланмаси билан жойларда бўлиб юртимизда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг бориши ҳақида таёрлаган газета-журналларида эълон қилиб адабий жамоатчиликда катта қизиқиш уйғотган.
Учқур поездлар
О.Мухторов,Мени ажойиб шоир қаҳрамон жангчи Султог Жўра хотираси олдидаги қарздорлик ҳисси қўлимга қалам олишга ундади. Мен Султон Жўранинг ҳаёт йўли билан яқиндан танишдим уни кўрган билган мулоқатда бўлган кўплаб кишилар билан суҳбатлашдим. Менга бу асарни ёзишга кўмак берган мени рағбатлантирган барча ўртоқларга ташаккур айтмоқчиман.
Халқ йўли-ҳақ йўл.
Гадойбоев А.,Ҳар бир инсоннинг табиий табиат давлат ташкилотнинг рамзий туғилган куни бўлади.Инсонлар ҳалқлар ва давлатлар бу куни интизорлик билан кутадилар. шу кун учун меҳнат қиладилар ва уни дўст-ёрлари билан тантанали нишонлайдилар.
Жахон мамлакатлари
А.ХАЗРАТКУЛОВ,Ўзбекистон Республикаси мустақилликка эришган- дан буён ўтган вақт ичида жаҳон ҳамжамиятида ўз ўрнига, дунё сиёсати майдонида ўз мустақил овозига эга бўлган давлат сифатида тан олинди. Республикамиз Президенти И. А. Каримов олиб бораётган оқилона ташқи сиёсат туфайли юртдошларимиз жаҳон мамла- катлари буйлаб эркин сафар қилиш имкониятига эга булдилар.