Ўзбекистон тарихидан тест саволлари ва жавоблар
Машарипов Озод, Абдиримов Раззоқ,Tarix, -
G'ulomov I.K,Mazkur ''ozbekiston tarixi''(nomutaxassis ta'lim yonalishlarida tahsil oluvchi talabalar uchin) o'quv qo'llanma sovet hokimiyati boshqaruvi davrida ya'ni 1917-1991 yillarda O'zbekiston SSRda sodir bolgan ijtimoiy-iqtisodiy,siyosiy va madaniy jarayonlar tarixini o'z ichiga qamrab oladi.
Uch Buyuk fransuz
Ergashev Sh.,Kitob Fransiyaning XVII—XX asrlardagi qariyb 350 yillik tarixining eng murakkab, ayni paytda eng sharafli davrlariga mansub bo‘lgan va zamonaviy Fransiyaning yaralishiga ulkan hissa qo ‘shgan arboblari — kardinal Rishelye, Napoleon Bonapart va Shari de Goll hayoti hamda faoliyatiga bag‘ishlangan.
Буюк Амир Темур салтанати ва унинг тақдири
Зиёев Ҳ.,Ушбу китоб буюк Амир Темур шахси ва унинг марказлашган давлат тузиш йўлидаги фаолиятини ўрганишга бағишланган. Муаллиф бу борада олдин ёзилган тарихий асарларга суянган ҳолда фикр юритиб, бу мавзунинг янги қирраларини очишга ҳаракат қилган.
Ўзбекистоннинг маънавият стратегияси
Жўраев Н.,Ўзбекистонда демократик жамият асослари мустаҳкамланиб боргани сари миллий-маънавий қадриятларга, уларни замонавий мазмун-моҳият билан бойитиш ва ривожлантиришга мамлакатни мадернизациялашнинг муҳим омили сифатида қараб келинмоқда. Шу нуқтаи назардан олганда, давлат ва жамият бошқарувини миллий ва умуминсоний қадриятлар негизида такомиллаштириб бориш, халқимизнинг интеллектуал салоҳиятини рўёбга чиқариш ва ижтимоий-маърифий маданиятини ошириш орқали ватанпарварлик, халқпарварлик туйғуларига таянган
Ҳар кунингиз Наврўз бўлсин!
Қ.Абдураҳимов, М.Мусаев, А.Тоғаев,Қўлингиздаги ушбу рисола халқаро мавқега эга бўлган Наврўз байрами, унинг тарихи, мазкур байрам Она табиатни севиш, ардоқлаш, Ватанга муҳаббат ва садоқат каби эзгу ғояларни ўзида мужассам этган улуғ кун эканлиги ҳақида ҳикоя қилинади
Қадимги цивилизациялар
Шуҳрат Эргашев,Китоб цивилизациялар тарихига бағишланган тадқиқотнинг биринчи қисми, унинг иккинчи қисми «Замонавий цивилиэация- ларнинг шаклланиши» деб номланиб, у Европа, Осиё, Америка ва Африкадаги замонавий цивилизацияларни қамраб олган.Китоб тарихчи, талабалар, магистрантлар, тадқиқотчилар ва инсонаятнинг қадим тарихи билан қизикувчи барча китобхонларга мўлжалланган.
Oblomurodov N., Hazratqulov A., Tolipov F., Tursunov N.,«O‘zbekiston tarixi» fanidan mazkur o'quv qo‘llanma oliy ta’lim muassasalari bakalavriat bosqichi nomutaxassislik yo‘nalishlari talabalari uchun mo‘ljallangan. Unda o‘zbek xalqi va uning davlatchilik tarixining ilk davrlaridan tortib, to bugungi kungacha bo‘lgan tarixiy jarayonlar davriy ketma-ketlikda yoritilgan. Uning o‘ziga xos xususiyati shundan iboratki, boshqa o‘quv qo‘llanmalardan farqli ravishda har bir ma’ruza mavzusi bayon etilishi barobarida, ular bo‘yicha amaliy mashg‘ulotlaming dars ishlanmalari, darsda yangi pedagogik texnologiyalardan foydalanish yo‘l-yo‘riqlari ham berilgan. O‘quv qo'llanmada, shuningdek, har bir mavzuga taalluqli tayanch so‘z va iboralar, nazorat savollari, mustaqil ta’lim mavzulari, sxema va jadvallar ham berildi.
Тарихдан сабоқлар
Аҳмедов Б.,Қулингиздаги ушбу қўлланма муаллифнинг қарийб 35 йиллик илмий фаолиятининг айрим самараси бўлиб Ўрта Осиё ҳусусан Ўзбекистон ҳалқлари тарийхининг ҳали яхши ўрганилмаган ва унинг оқ ва кора доғли тарафларини очиб беришини ўз олдига мақсад қилиб қуйган қирқдан ортиқ катта кичик мақолаларни ўз ичига олади.
Мустақил Ўзбекистон тарихи
Собиров А.,Мазкур хрестоматия Ўзбекистан Республикасининг мустақил давлат сифатида узига хос миллий давлатчилик к:уриш йули ишлаб чиқилган ва мамлакатнинг жаҳон х.амжамиятига интеграцияси амалга оширилган 1989- 2014 йилларга оид тизимли тарзда йигил ган материаллар туркимидир. Дарслик талабаларнинг амалий ва мустак:ил ишларини ташкил этишга мулжалланган булиб, ундан «Тарих», «Ўзбекистан тарихи» фанлари ук:итувчилари ҳамда талабалар фойдаланишлари мумкин.
Maxkamova N.R Babadjanov X.B,Mazkur oʻquv qoʻllanma tasdiqlangan oʻquv dasturiga muvofiq tarzda tayyorlangan. Unda eng qadimgi davrdan boshlab, bugungi kunga qadar Oʻzbekiston tarixidan oʻrin olgan eng muhim voqealar yoritilgan.Qoʻllanmadan aloqa va Kommunikatsiya rivojining asosiy bosqichlarini,shuningdek, AKT sohasining mustaqillik davridagi holatini ochib beruvchi materiallar oʻrin olgan.
Maxkamova N.R Babadjanov X.B,Mazkur oʻquv qoʻllanma tasdiqlangan oʻquv dasturiga muvofiq tarzda tayyorlangan. Unda eng qadimgi davrdan boshlab, bugungi kunga qadar Oʻzbekiston tarixidan oʻrin olgan eng muhim voqealar yoritilgan.Qoʻllanmadan aloqa va kommunikatsiya rivojining asosiy bosqichlarini,shuningdek, AKT sohasining mustaqillik davridagi holatini ochib beruvchi materiallar oʻrin olgan.Ushbu oʻquv qo'llanma axborot-kommunikatsiyalari texnologiyalari sohasida tahsil oluvchi talabalar uchun "Oʻzbekiston tarixi" fani boʻyicha mashgʻulotlarda asosiy oʻquv materiali sifatida foydalanish tavsiya etiladi.
R.Shamsutdinov, X.Mo`minov,Qo`llanmada mustaqillik yillarida o`zbek tarixshunosligi erishgan muvaffaqiyatlar, ilgari surilgan ilmiy-nazariy tavsiyalar, Prezident I.A.Karimovning Vatan tarixiga doir yangicha metodologik, konseptual fikr va g`oyalari dasturiamal qilib olinib, O`zbekiston tarixining qadimgi davridan bugungi kunga qadar davrining mihim va dolzarb masalalari yoritilgan. Mazkur qo`llanma Siz aziz talaba-yoshlarni O`zbekiston tarixining yorqin sahifalari bilan tanishtirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
XI-XIII асрларда хоразм, хоразмшоҳлар давлати
Озод Машарипов,Мустақиллик жараёни жамиятимиз ҳаётининг барча жабҳаларини қайта кўриб чиқиш, янгича фикрлаш ва ишлашни талаб этади. Бу талаб тарихчилар ва тарих фанига ҳам тааллуқлидир.
O'zbekiston Respublikasi
N.To'xliyev,Ushbu kitobda katta ko'lamdagi axborot va ma'lumotlar mavzular bo'yicha tizimlashtirilgan bo'lib, unda mamlakatning tabiiy shart-sharoiti, uning xalqi, tarixi mustaqillik yillarida turli jabhalarida sodir bo'layotgan ulkan o'zgarishlar yoritilgan.
Sh.S.G'afforov, M.M.Saidov, M.A.Yunusov, S.I.Sharipov,Mazkur o'quv-uslubiy qo'llanma tarix yo'nalishidagi oliy o'quv yurtlari, ijtimoiy-gumunitar fanlarda ixtisoslashgan akademik litseylar va turizm yo'nalishidagi kasb-hunar kollejlari o'qituvchi va talabalari uchun mo'ljallangan.
Тангалар ўтмиш даракчилари
Ушбу рисолада жамият тарихини ўрганишда тангаларнинг роли, антик даврда ва илк ўрта асрда Ўзбекистон территориясидаги вилоятларнинг зарб килган тангалари ҳакида ҳикоя қилинади. Рисола кенг китобхонлар оммасига мўлжалланган
Қалъажиқ-қалъа
Қудрат Машарипов, Ҳанифа Рахимова,Мазкур рисолада Қалъажиқ-қалъа тархи атрофлича ёритишга ҳаракат қилинган. Қалъажиқ-қалъани ўрганиш орқали Хоразм тарихида маълум бўлмаган қирраларни очиш, Хоразмда антик ва ўрта асрлар шаҳарларининг шаклланиши ва ривожланишининг тарихий шароитларини ўрганиш, уларнинг моддий маданияти масалалари ва топографик тузилиши ҳамда ўзига хос анъаналари аниқлаш имконини беради.
Qurbonboy Sobirov, Muzaffar Qurbonov,Risola umumta'lim mktablari, litsey o'qituvchilari, talabalar hamda Xorazmning qadimgi dunyosi, qishloq jamoalari tarixiga qiziqqan kitobxonlar ommasiga mo'ljallangan.
Машарипов Озод, Абдиримов Раззоқ,Тест ҳақидаги таклиф ва истакларни УрДУ тайёрлов бўлимига юборишингизни илтимос қиламиз.
Хронология ва метрология
Ҳусаинбекова ва Метрология,Қўлланма календарлар бўйича жаҳон илму фанида амалга оширилган кузатишлар ва илмий натижалар асосида муҳим хулосалар чиқарилади. Ушбу ўқув қўлланмаси хронология ва метрология фанидан барча қизиқувчилар ва талабалар учун мўлжалланган.