Mamlakatimizni yanada obod etish va modernizatsiya qilishni qatiyat bilan davom ettirish yo'lida
I rKarimov,Siyosatshunoslik fani, uning mavzusi. Siyosatning nazariyasi,
БМТ саммитининг Минг йиллик ривожланиш мақсадларига бағишланган мажлиси
И.А. Каримов,Маълумки. бугунги кунда инсоният юксак тараққиёт йўлидан жадал ривожланиб улкан натижалар қўлга кириттди. Айни вақитда ижтимоий- иқтисодий ривожланиш жараёнида турли муаммо ва зиддиятлар вужудга келмоқда.
Ислом Каримов,Биз яшаётган давр қандай хусусиятларга эга? Сўнги вақтларда жаҳонда юз берган, дунёнинг жуғрофий-сиёсий тузилишини ва харитасини тубдан янгилаган ўзгаришлар ҳозирги замон ва келажак учун қандай тарихий аҳамиятга молик? Булар ҳақида мулоҳаза юритиш ва уларга тўғри баҳо бериш жуда муҳим
Мирзиёев Шавкат,Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинганининг 25 йиллигига бағишланган тантанали маросимдаги маъруза 2017 йил 7 декабрь
ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИНИНГ КОНСТИТУЦИЯСИ
Жамоа,Ўзбекистон республикасининг Презденти Консититуциясига ва қонунларига асосланиб хамда уларни ижро этиш юзасидан республиканинг бутун худудида мажбурий кучга эга бўлган фармонлар, қарорлар ва фармойишлар чиқаради.
А. Ш. Бекмуродов, И. У. Мажидов, У. В. Ғофуров, Ш. И. Мустафақулов,Ўқув қўлланмадан ўқитувчилар, илмий ходимлар, тадқиқотчилар ҳамда юртимизда олиб борилаётган туб ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар жараёнларига кенг китобхонлар фойдаланиши мумкин. Қўлланмада Юртбошимиз томонидан илгари сурилган ўта муҳим долзарб вазифалар, ғоялар, фикрлар, амалий таклиф ва тавсияларни, устувор йўналишлар ҳақида муҳим фикрлар баён қилинади.
Жамиятни эркинлаштириш ва маънавият
Эргашев И., Шарипов Б., Жакбаров М.,Унда эркинлаштириш тушунчасининг моҳияти, эркинлаштириш жараёни, эркинлик ва маънавий қадриятлар, жамиятимизнинг бугyнги маънавий тараққиёти муаммолари эркин фуқаро маънавияти, озод шахсни шакллантириш масаласи билан уйгун ҳолда тадқиқ этилган.
2014 йил-соғлом бола йили моҳият ва мазмун
Н.Жабборов,Ушбу рисола Ўзбекистон Республикаси Президенти Ислом Каримовнинг 2013 йил 6 декабрда мамлакатимиз Кониституцияси қабул қилинган тантанали маросимда сўзланган маърузалар баён этилган.
X.Odilqoriyev, R.Qayumov, X.Nazarov, M.Lafasov, Z.Karimov, O.Omonova,"O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasini o'rganish" kursi o'quv qo'llanmasi O'zbekiston Konstitutsiyasining jamiyatidagi o'rni va ahamiyatini, ma'no-mazmunini va mohiyatini o'rganish, yosh avlodning huquqiy ongi, tafakkuri va madaniyatini tarbiyalash va yuksaltirish maqsadida chiqarilgan O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2001 yil 4 yanvardagi "O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasini o'rganishni tashkil etishto'g'risidagi"gi Farmoyishi asosida yaratildi.
Ўзбекистон мустақилликка эришиш остонасида
И. Каримов,Бу китобда давлатимиз раҳбарининг айни шу мураккаб тарихий даврда сўзлаган маъруза ва нутқлари, суҳбат, мақола ва интервьюлари ўрин олган. Шуни алоҳида қайд этиш лозимки, бу чиқишлар китоб ҳолида илк марта чоп этилмоқда.
Ta'limda mumtoz she'riyati namunalari lingvopoetik tahlil
O'.Rajabov,Ushbu uslubiy qo`llanma umum ta`lim maktablarida mumtoz adaboyotga oid asarlarni o`rgatish jarayonida murakkab so`zlarning lug`atini tuzish, ma`no qirralarini ochish va sharhlash orqali o`quvchilar ongiga etkazish usullari bayon etiladi.
АҚШ-Ўзбекистон ҳамкорлиги факт ва рақамларда 1992-2016
Мавлон Шукурзода,Америка Цушма Штатлари билан Узбекистон Республикаси уртасидаги дипломатик муносабатлар ривожланишининг 25 йиллигига багишланган мазкур ахборот-маълумотнома тупламида 1992-2016 йиллардаги даврда иккала томон уртасида юз берган асосий вок;еалар, муҳим фактлар ва саналар умумлаштирилиб, бир тизимга солинган. Сиёсий, иқтисодий, гуманитар ва ҳ.к соҳалар буйича давлатлараро ҳамкорликнинг асосий йуналишлари ҳақидаги ахборот хронологик тартибда келтирилган.АКШ ва Узбекистондаги расмий шахсларнинг чиқишлари, маҳаллий ва хорижда босиб чикарилган илмий маколалар; очерклар ва маълумотнома материаллари; АҚШ ва Узбекистондаги элчихоналарнинг ҳужжатлари; Узбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг карорлари; АҚШ Давлат департаменти, та^лил марказлари; Узбекистон Республикаси Ташки ишлар вазирлиги, USAID маълумотлари; халцаро ташкилотларнинг пресс-релизлари; Узбекистон-Америка дустлик жамияти; хориждаги узбек ҳамюртлар билан дустлик ва маданий алоқалар урнатиш жамиятининг материаллари; ОАВ, шу жумладан Интернет-ресурслардаги макдпалар ва бошк,а манба сифатида хизмат килди.
Sh.M.Mirziyoyev,Davlat boshqaruvining bunday demokratik usuli bugun O'zbekistonda olib borilayotgan keng ko'lamli islohotlar, avvalambor, xalq bilan muloqot prinsipiga g'oyat uyg'un va hamohang bo'lib, bizning ish faoliyatimiz samaradorligini yanada oshirishga xizmat qiladi.
Сиёсатнома ёки сияр ул-мулук
Шодмон Воҳид Хусайинзода,Сиёсат бобида намуна устувор санайдиган Ғарб мамлакатларида бу китоб барча даврлар учун давлатни жамиятни бошқаришда дину эътиқод поклигини мамлакат яхлитлиги ва дахлсизлигини сақлашда фуқаролар ҳақ-ҳуқуқлари ва осойишталигини ҳимоя қилишда халққа шу талаблар даражасидаги салоҳиятли раҳбарлар бош бўлишида асқотадиган яхши қўлланма мароқли бадиий асар сифатида эътироф этилган.
О. О. Олимжонов, А. У. Бахромов, У. А. Азимов, С. Н. Жўраев, А. Р. Йўлдошев, Б. К. Казбеков,Ушбу китоб Ўзбекистон мустақиллигининг дастлабки беш йили тарихан қисқа , лекин сермазмун ва масъулиятли даврда мамлакатимиз ҳудудларида амалга оширилган бунёдкорлик ишлари ва уларнинг истиқболидан ҳикоя қилади.
Таниш ва нотаниш Америка
Баҳодир Бобожонов,Оллоҳнинг инояти ва давлатимиз мустақиллиги шарофати туфайли Америка Қўшма Штатларига сафар қилиш насиб қилди.
Noosfera: Geosiyosat va mafkura
I.Karimov, S.Mamashakirov, A.Ochildiyev,"Noosfera: geosiyosat va mafkura: tahsili "Milliy g'oyaning falsafiy masalalari" yo'nalishi bo'yicha ta'lim olayotganmagistrlar uchun mo'ljallangan bo'lib, Davlat standartiga kiritilgan. Miliy g'oya va mafkura ixtisosligi bo'yicha magistrlar ikki o'quv yili davomida ta'lim olishayotganlariga qaramay, bu borada bironta ham o'quv qo'llanmasi mavjud emas edi.
Амалга ошираётган ислоҳотларимизни янада чуқурлаштирш ва фуқаролик жамият қуриш-ёруғ келажагимизнинг асосий омилидир
Каримов И,Президент Ислом Каримовнинг Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 21 йилигига бағишланган тантанали маросимдаги маърузасини ўрганиш бўйича.
Бекмуродов А. Ш.,Ушбу ўқув қўлланма Ўзбекистон Республикаси Президенти Ислом Каримовнинг 2012 йилнинг асосий якунлари ва 2013 йилда Ўзбекистонни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг устувор йўналишларига бағишланган Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2013 йилнинг 18 январь куни бўлиб ўтган мажлисидаги „Бош мақсадимиз — кенг кўламли ислоҳотлар ва модернизация йўлини қатъият билан давом эттириш“ мавзусидаги маърузаси мамлакатимиз олий ўқув юртларида ўрганиш учун мўлжалланган бўлиб, ундан талабалар, шунингдек, профессор-ўқитувчилар, илмий ходимлар, тадқиқотчи-изланувчилар ҳамда юртимизда олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотлар ва модернизация жараёнлари таҳлилига қизиқадиган барча китобхонлар фойдаланишлари мумкин.
Hozirgi zamon va yangi o'zbekiston
Shavkat Mirziyoyev,Ushbu kitobda zamonaviy jamiyatning muhim masalalari, hayot va siyosat haqida chuqur mulohazalar, shuningdek, O'zbekistonning yangi taraqqiyot yo'li haqida taqdim etiladi. Kitobda mamlakatning kelajagi uchun qo'yilgan yirik loyihalar, ijtimoiy va iqtisodiy sohalardagi rivojlanish strategiyalari yoritiladi. O'zbekistonning yangi bosqichda erishgan muvaffaqiyatlari va uning jahonda tutgan o'rni haqida batafsil hikoya qilinadi. Asar O'zbekistonning bilimli va yetuk jamiyat qurish yo'lidagi asosiy yo'nalishlarini aks ettiradi. Bu kitobda ilg'or texnologiyalar, zamonaviy boshqaruv tizimlari hamda milliy madaniyat va qadriyatlarni rivojlantirish masalalari tadqiq etiladi. Kitob nafaqat siyosatchilar va mutaxassislar, balki keng jamoatchilik uchun mo'ljallangan.