Huquqning umumiy nazariyasi,
Davlat va huquq nazariyasi
Odilqoriyev X.T. , Tulteyev I.T., N.P.Azizov, Tadjiyev A.A. , Odilqoriyev X.X., Toshqulov J., Rahimov F.X.,Huquqning umumiy nazariyasi, -
Huquqshunoslik
H.H.Mahmudov R.T.Berdiyarov,Mazkur darslik noyuridik oliy o'quv yurtlarida o'tiladigan Huquqshunoslik fanining namunaviy o'quv dasturiasosida tayyorlangan
Миллий ҳуқуқий тизим ва ҳуқуқий қадриятлар
Одилқориев Ҳ.Т.,Монаграфия.Мазкур монофафияда Ўзбекистан Рспубликасинннг хуқуқий тизими илмий-назарий қилиниб, унда миллий ҳуқуқий тизимиинг моҳияти, таркибий тузилиши, функциялари, амал қилиш прииииплари ҳамда ижтимоий вазифаси ёритилган.
Давлат органлари ва фуқаролик жамият:институтлари: ўзаро муносабатларда мурожаатларнинг ўрни,жамоатчилик назоратининг рол ва мурожатлар билан ишлашни такомиллаштириш муаммолари
Я.Олламов,Монография давлат органлари ва фуқаралик жамияти институтлари ходимлари, сиёсатшунослар, ҳуқуқшунослар, социологлар, илмий ва амалий ходимлар, тадқиқотчилар, талабалар, шунингдек, давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтларининг мурожаатлар борасидаги ўзаро муносабатлари билан қизиқувчи кенг китобхонлар оммасига мўлжалланган.
Huquqiy ko'nikmalar va metodologiya
R.U.Kuchkarov, G.A.Nosirxodjayeva, D.O.Tadjibayeva,Mazkur darslik bo‘lg‘usi mutaxassislarda huquqiy ko‘nikmalar va u bilan bog‘liq metodologiyani o‘zlashtirishga qaratilgan, zamonaviy ta’limning muhim vazifalaridan birini o‘zida mujassam etgan ilk qo‘llanma hisoblanadi. Darslik “Yurisprudentsiya” – 60420100 ta’lim yo‘nalishi bakalavriat talabalari, magistrlar, o‘qituvchilar, shuningdek o‘zining professional faoliyatida muvaffaqiyatli karyerasini yaratmoqchi bo‘lgan keng kitobxonlar ommasiga mo‘ljallangan.
Odilqoriyev X.T. , Tulteyev I.T., N.P.Azizov, Tadjiyev A.A. , Odilqoriyev X.X., Toshqulov J., Rahimov F.X.,Darslik davlat va huquq sohasidagi hozirgi zamon ilmiy konsepsiyalarini inobatga olgan holda tayyorlangan bo'lib, uning mavzulari an’anaviy yondashuvlar bilan bir qatorda yangi muammolar hamda nuqtayi nazarlar talqin etilgan. Mamlakatda shakllanayotgan fuqarolik jamiyati, demokratik davlatchilik va huquqiy tizim xususiyatlariga oid nazariy xulosalar o‘z ifodasini topgan, davlat va huquqning kelib chiqishi, mohiyati, mexanizmi, funksiyalari, shakllari, ularning jamiyatni modernizatsiyalash davridagi roli jonli tarzda bayon etilgan.
HUQUQSHUNOSLIK
H.H.Mahmudov, R.T.Berdiyarov, G.M.Isroilova,Mazkur darslik noyuridik oliy o‘quv yurtlaruda o‘tiladigan "Huquqshunoslik" fanining namunaviy o‘quv dasturi asosida tayyorlangan bo‘lib, unda mavzu rejalari asosidagi ma’ruzalar, tayanch so‘z va iboralar, nazorat savollari har bir mavzuni mustahkamlash uchun test savollari va fanni chuqurroq o'rganish uchun foydalanishga tavsiya etiladigan adabiyotlar ro‘yxati o'z ifodasini topgan. Darslikni tayyorlash jarayonida 0 ‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi hamda amaldagi qonun hujjatlaridan, mamlakatimizda va xorijiy davlatlarda nashr qilingan adabiyotlardan, etuk mutaxassis va huquqshunos olimlarning ilmiy asarlaridan foydalanildi
Ҳуқуқшунослик
Х.Маматов,Ушбу ўқув қўлланмада давлат ва ҳуқуқ назарияси асослари, маъмурий ҳуқуқ асослари, молия ҳуқуқи асослари, фуқаролик ҳуқуқи асослари, тадбиркорлик ҳуқуқи асослари, меҳнат ҳуқуқи асослари, оила ҳуқуқи асослари, экология ҳуқуқи асослари, қишлоқ хўжалик ҳуқуқи асослари, жиноят ҳуқуқи асослари, халқаро ҳуқуқ асосларига атрофлича тўхталиб ўтилган. Қўлланма таълим йўналиши юриспруденция бўлмаган олий ўқув юртларининг бакалавр йўналиши талабалари учун мўлжалланган.