Ўзбекистон Республикасида виждон эркинлигини таъминлашнинг ҳуқуқий асослари
Ҳасанбаев Ўткир, Хатамов Жаҳонгир,Huquq sohalari, -
Shodimetov Yu., Xolmo`nminovJ.,Mazkur darslik uch qismdan iborat bo`lib, birinchi qismida inson, jamiyat va tabiat o`rtasidagi o`zaro munosabatlarga oid konsepsiyalar, tabiatning rivojlanishida ijtimoiy qonunlarning roliga keng o`rin berilgan. Ikkinchi qismida tabiiy obyektlar huquqiy rejimining o`ziga xosligi, tabiatdan foydalanish va uni muhofaza qilishning huquqiy tartibga solinishi masalalari ko`rib chiqilga. Uchinchi qismda xorijiy mamlakatlar tajribasi, xalqaro atrof-muhit huquqining bugungi holati atroflicha yoritib berilga.
Рустамбоев М. , Аҳроров Б. , Иноғомов Ш., Қодиров Р. , Абдухоликов М., Пайзуллаев К, Абдуҳолиқов М. , Тоҳиров Ф.,Ушбу дарсликда Жиноят-ижроия кодексининг жазоларни ижро этиш қонун-қоидалари, жиноий жазоларни амалга ошириш, жазоларни ижро этиш, уларни тайинлаш ва озод қилиш қоидалари ёритилган. Шунингдек, мазкур дарсликда Ўзбекистон Республикаси ҳамда айрим хориж давлатларида жорий этилган ҳозирги даврдаги жиноий жазоларнинг турлари ва уларнинг бир-бирларидан фарқлари талқин қилинади.
Ҳуқуқ ва адолат: ўтмиш, бугун, истиқбол
Ражабова М.,Ушбу китобда исломда давлатчилик ва унингтарихий-ҳуқуқий илдизлари, шариатда жиноятларни таснифлаш ҳамда уларга жазо белгилаш масалалари чуқур таҳлил қилинади. Китоб юридик соҳа мутахассисларига, олимлар, магистрлар, талабалар ва ушбу масалалар билан қизиқувчи кенг китобхонлар оммасига мўлжалланган.
Хукукшунослик
. Исломов, М. Мирхамидов,Ўзбекистон ўз мустақиллигини қўлга киритган кунлардан бошлаб жамиятимизнинг барча соҳалари қатори ҳуқуқшунослик соҳасида ҳам улкан ўзгаришлар рўй бермоқда. Жумладан, ўзбек қонунчилиги соҳасида, ҳуқуқ, давлат атамаларини тушуниш, унинг моҳияти ва мазмунини англашда янгича ёндашувлар пайдо бўлди. Умуман, жамият ҳаётини ўрганиш, билиш ва уларни такомиллаштиришда ҳуқуқшунослик фани беқиёс катта аҳамият касб этади. Мамлакатимизда амалга оширилаётган иқтисодий, сиёсий, ижтимоий ва маънавий ислоҳотлар мустаҳкам ҳуқуқий заминга таянган ва қатъий равишда давлат томонидан таъминлаш механизмига эга бўлган тақдирдагина самарали бўлиши талаб этмайдиган аксиомадир
Фуқаролик ҳуқуқи
Рўзиев Р.,Ушбу қўлланма ўз маэмун-моҳиятига кўра юридик, шунингдек ноюридик ўқув юртлари ўқитувчилари, аспираитлари ва талабалари ҳамда амалиёт ходимларига мўлжалланган бўлиб, унинг мақсади ҳуқуқ тизимида марказий ўринлардан бирини эгаллаган фуқаролик ҳуқуқининг тушунчаси, предмети, методи, вазифалари ва тамойил- лари ҳақида умумий тасаввур ҳамда билимга эга бўлишга йўналтирилган
Фуқаролик ҳуқуқи тамойилларининг назарий ва амалий муаммолари
Мухаммадиев А.,Монографияда Узбекистон ҳудудида амал қилган фуқаролик ҳуқуқи тамойиллари тизимларининг тадрижий ривожланиши, мусулмон фуқаролик ҳуқуқи тамойилларининг тавсифи, англо-америка ва қитьа ҳуқуқи тизимида фуқаролик хуқуқи тамойилларининг ўзига хос хусусиятлари ва бошқалар таҳлил этилади
Sudda ish yuritish
M.Sattorova, M.Alamberdiyeva,Mazkur o‘quv qo‘llanmada sudda ish yuritish fanining tushunchasi, vazifalari hamda ish yuritish bilan bog‘liq harakatlar yoritilgan bo‘lib, ushbu harakatlarııi bajarishda qo*yilgan talablar to‘g‘risida keng ma'lumotlar berilgan. Ushbu o‘quv qo‘llanma kasb-hunar kollejlari o‘quvchilari uchun mo‘ijallangan.
Shartnomaviy majburiyatli munosabatlarning huquqiy asoslari
Raximov D. B.,O‘quv qo‘llanmada shartnomaviy majburiyatli munosabatlaming huquqiy asoslari yoritilgan. Qo‘Ilanma yuriskonsultlar, huquqni muhofaza qiluvchi organlar, oliy yuridik ta’lim o‘quv muassasalari talabalari va malaka oshirish markazlari tinglovchilari uchun mo‘ljallangan.
Ўзбекистон Республикасининг фуқаролик хуқуқи
Бобоқул Ибратов, Омон Оқилов,Ўзбекистон Республикасининг Конститутцияси бошқа қонун хужжатлари ва Олий Мажлис қарори билан 1997 йил 1 мартдан амалга киритилган Ўзбекистон Республикаси Фуқоролик кодекси 2- қисми асосида ёзилган ушбу китоб университет юридик факультетлари юридик институт ва хуқуқ асослари ўқитиладиган олий мактаб талабаларига дарслик сифатида тавсия этилади шунингдек у суд прокротура нотариат адвокатура ва бошқа орган ходимларига қўдданма сифатида мўджадданган.
Ўзбекистон республткасининг жиноят кодекси
Х.М.Содиқов.А.Ж.Тошқулов,Ўзбекистон Республикасининг жиноят тўгрисидаги қонун хужжатлари Конститутция вахалқаро хуқуқининг умум еътироф етган нормаларга асослсанган бўлиб ушбу Кодексдан иборатдир.
Хозирги замон асосий хуқуқий тизимлари
А.Х.Саидов,Талабалар аспиронтлар илм ва амалиет билан шугулланувчи хуқуқшунослар учун мулжалланган.
давлат ва хуқуқ асослари
А. Саидов.,Республикада демократик хуқуқий давлат юарпо этиш ва адолатли фукоролик жамиятини қарор топтириш мақсадида эълон қилинади.
Ўзбекистон республткасининг фуқоролик хуқуқи
Б.Ибратов,Қулингиздаги ушбу дарслик тошкент давлат юридик институти фуқоролик хуқуқи кафедраси мудири ўзбелистонда хизмат курсатган юрист профессор И.Зокировнинг 1996 йил Адолат нашриёти томонидан чоп етилган.
Xorijda magistratura
A.Umirdinov,Magistrlik bakalavr bosqichidan keyingi ta`limning yanada chuqurlashtirilgan davridir.Yurtimizdagi ko`pchilik magistratura dasturlari 2 yil bo`lsa,Yaponiya,Koreya,Germaniya va Fransiya kabi davlatlarda ham xuddi shunday.Ammo Angliya,Amerika Qo`shma Shtatlarida bir yil hisoblanadi va magistratura dasturlari ancha intensiv o`tiladi.Kitobda aynan shu bosqichni samarali tarsda o`tkazish haqida so`z yuritamiz.
Ўзбекистон Республикасининг жиноят кодекси
Аҳмедов А.,Ўзбекистон Республикасининг жиноят тўғрисидаги қонунчилиги Конституция ва халқаро ҳуқуқнинг умум эътироф этилган нормаларига асосланган бўлиб, ушбу Кодексдан иборатдир.
Ўзбекистон Республикасининг хўжалик процессуал ҳуқуқи
Шораҳметов Ш.,Хўжалик прцессуал ҳуқуқи бўйича тайёрланган ушбу дарсликда, Ўзбекистон Республикаси ўз мустақиллигига эришгандан кейин қабул қилинган, ҳўжалик судларининг фаолияти бошқа судлар каби одил судловни амалга оширадиган суд ҳокимияти қаторига кирадиган суд эканлигига, мулкчиликнинг турли шакллари, ҳўжалик суди амалиётида учраб турадиган ҳўжалик прцессуал ҳуқуқиниг умумий масаларари тўғрисида баён қилинган.
Ўзбекистон Республикаси молия ҳуқуқи
Ли Адик,Дарсликда мустақил Ўзбекистонда бозор муносабатларининг ривожлани-ши шарт-шароитларида молия ҳуқуқининг мазмун-моҳияти кўриб чиқилади. Унда молия ҳуқуқининг ўзига хос хусусиятлари ва у томонидан тартибга солинадиган муносабатлар очиб берилади, асосий молия-ҳуқуқ институтлари: молиявий назорат, бюджет ҳуқуқи, давлат даромадлари ва харажатлари ҳуқуқий тартиботи, банк фаолияти, пул муомаласи, ҳисоб-китоб муносабатлари, валютани тартибга солиш, қимматли қоғозлар бозори изчил баѐн этилади
Ҳасанбаев Ўткир, Хатамов Жаҳонгир,Тўплам ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар, жамоат ва диний ташкилотлар ходимлари, олий ва ўрта махсус таьлим муассасалари ўқитувчи ва талабаларига хамда мавзуга қизикувчи китобхонлар учун мўлжалланган
Davlat va huquq nazariyasi
SH.A.Sadullayev,Mazkur darslik «Davlat va huquq nazariyasi» moduli bo'yicha tayyorlangan bo'lib, unda modulning o‘quv dasturi asosida mavzular va ularning mazmuniga oid javoblar, jadvallar, muammoli savollar hamda tavsiya etiladigan adabiyotlar ro‘yxati o‘z ifodasini topgan. Darslik oliy yuridik ta’lim muassasalarining bakalavriat bosqichi talabalariga hamda davlat va huquq masalalariga qiziquvchi kitobxonlarning keng doirasiga mo'ljallangan.
Инсон ҳуқуқлари
Мўминов А.Р, Тиллабаев М.А.,Ушбу дарслик "Инсон хукуклари" фани предметини ўрганишга бағишланган бўлиб, унда инсон хукуклари тушунчаси, тарихи ва ривожланиш боскичлари, инсон хукуклари категориялари, инсон хукуклари бўйича халкаро ва миллий ҳукукий нормалар ва уларин амалга ошириш механизмлари, инсон ҳуқуклари сохасида халкаро ҳамкорлик каби масалалар камраб олинган. Дарслик инсон ҳуқуқлари масалаларини ўрганувчи талабалар, ўкитувчилар, илмий тадкикотчилар ва мутахассислар ҳамда кенг китобхонлар оммасига мўлжалланган.